Na pomoc fokom / Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego / Rehabilitacja fok w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu

118 Stałych Pomagaczy
Katarzyna Szczytowska
50 zł miesięcznie
Wspieraj co miesiąc
Wesprzyj jednorazowo

Reprezentant Marzena Chojnacka

E-mail frug@ug.edu.pl

Telefon 585233363

Lokalizacja Gdańsk, pomorskie

Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu prowadzi ośrodek rehabilitacji fok, który niesie pomoc zwierzętom potrzebującym opieki i leczenia. Pacjenci ośrodka to głównie focze szczenięta.

Najgorętszy okres w naszej pracy przypada na wiosnę. Na przełomie lutego i marca na świat przychodzą foki szare, głównie na wybrzeżach północnego Bałtyku – w Finlandii, Estonii czy Szwecji. Pierwsze tygodnie życia małe foczki powinny być pod opieką mamy, ale niektóre z nich z różnych powodów zbyt wcześnie tracą z nimi kontakt i nie są gotowe na  samodzielne życie. Wtedy te pierwsze tygodnie życia są  dla nich niezwykle trudne.  Nie wszystkie focze maluchy potrafią sobie poradzić. W tak wczesnym okresie powinny być karmione wyłącznie matczynym mlekiem, stąd nie potrafią jeszcze polować na ryby, są wygłodzone i odwodnione, a często także chore.

W ostatnich latach  trafiło do nas kilkadziesiąt szczeniąt.  Opiekę nad naszymi pacjentami sprawuje wykwalifikowany i doświadczony personel. Po wyleczeniu, odkarmieniu i upewnieniu się, że maluchy są przygotowane do podjęcia życia na wolności,   wypuszczamy foki z powrotem do Morza Bałtyckiego, do ich naturalnego środowiska życia.

Jesteśmy JEDYNYM ośrodkiem rehabilitacyjnym fok w Polsce. W Stacji Morskiej działa również od 1999 roku fokarium,  którego głównym zadaniem jest wsparcie ochrony bałtyckich fok oraz prowadzenie działalności naukowej i edukacyjnej. Tu można dowiedzieć się o życiu tych zwierząt i o tym, jak można im pomóc.

Potrzebujemy wsparcia tych, którym nieobojętny jest los tych zwierząt. Potrzeb jest bardzo dużo, a z roku na rok wraz z przybywającymi pacjentami ośrodka przybywa zadań i pracy, a także potrzeb związanych z wyposażeniem ośrodka w sprzęt do transportu zwierząt, pokarm, lekarstwa, środki higieniczne i sprzęt niezbędny do zapewnienia małym pacjentom dostatecznej  opieki. Pomóżcie nam już teraz i zostańcie stałymi Przyjaciółmi Fok na Ratujemyzwierzaki.pl.

Zebrane w ten sposób środki przeznaczone będą na dofinansowanie działań związanych z opieką i kuracją  fok na rehabilitacji. Pomogą nam sprawniej dotrzeć do potrzebującej foki, zapewnić jej jak najlepszą opiekę, w tym opiekę weterynaryjną, tak, aby zwierzęta mogły wrócić po leczeniu do Bałtyku. 

Dzięki Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, która pomaga nam w naszych działaniach, możemy prowadzić zbiórkę funduszy na Ratujemyzwierzaki.pl. 

Dziękujemy.

Wsparli

30 zł

Anonimowy Pomagacz

10 zł

Anonimowa Pomagaczka

15 zł

Kamil Lipa

10 zł

Anonimowy Pomagacz

Pokaż więcej

118 Stałych Pomagaczy
Katarzyna Szczytowska
50 zł miesięcznie