Na ratunek zagrożonemu wyginięciem "myszo-jeleniowi"!

2 890 zł
Wsparło 38 osób
Wesprzyj

Rozpoczęcie: 19 Lutego 2020

Zakończenie: 31 Grudnia 2020

Jest maleńki, zaledwie wielkości królika. Wszyscy zastanawiają się, co się z nim dzieje? Każdy chciałby go poznać, w końcu jest taki unikalny… Żyje w dzikich i niedostępnych zakamarkach Gór Annamskich na pograniczu Laosu i Wietnamu. Chodzi o kanczyla srebrnogrzbietego (Tragulus versicolor), wyglądem przypominającego maleńkiego jelonka.

Gatunek po raz pierwszy naukowo opisał w 1910 roku brytyjski zoolog Oldfield Thomas. Myszo-jeleń jest zagrożony wyginięciem z powodu wycinki lasów tropikalnych, a także przez szybki rozwój tamtejszego przemysłu. Zwierzęta zamieszkują lasy w Azji Południowo-Wschodniej. Kanczyle srebrnogrzbiete są wielkości królików i podobne do jeleni, stąd ich nazwa, która jest powszechnie używana na całym świecie. Przez ostatnie trzydzieści lat zoolodzy myśleli, że gatunek myszo-jelenia wymarł w wyniku polowań. Tak się jednak nie stało. Myszo-jelenia znów zaobserwowano w Wietnamie.

- Od tak dawna gatunek ten wydawał się istnieć tylko jako część naszej wyobraźni. Odkrycie, że tak naprawdę nadal istnieje, jest pierwszym krokiem, żeby nie stracić go ponownie z zasięgu wzroku. Teraz szybko podejmujemy odpowiednie kroki, aby dowiedzieć się, jak najlepiej go chronić - mówi An Nguyen, wietnamski naukowiec z organizacji Global Wildlife Conservation, który wraz ze swoimi dwoma kolegami - Barneyem Longiem i Andrew Tilkerem - nagrał zwierzę za pomocą fotopułapki.

Naukowcy rozstawili ponad 30 kamer wrażliwych na ruch, przeprowadzili także wywiady z mieszkańcami, aby prowadzić obserwacje. Trwało to ponad pięć miesięcy. Przez ten czas udało im się zrobić około 1900 zdjęć.

To wydarzenie, a także piosenka o Myszojeleniu nagrana przez Luizę Kukulińską (KLIK) skłoniły nas do stworzenia rysunkowej postaci bohatera. Przygody tego sympatycznego stworzenia znajdziecie na Instagramie: @myszojelen.official. Jego postać spotkała się z fantastycznym odbiorem i od tego czasu gromadzi obok siebie pozytywną społeczność, której nie są obojętne losy tego gatunku.

Całość funduszy zgromadzonych w czasie tej zbiórki zostanie przeznaczona na organizację Global Wildlife Conservation (KLIK). Chcemy, by naukowcy otrzymali środki, które są im niezbędne do ekspedycji i odnalezienia przedstawicieli tego gatunku, zbadać i objąć ochroną :)

Pomogli

Ładuję...

Organizator
RatujemyZwierzaki
1 aktualna zbiórka
10 zakończonych zbiórek
2 890 zł
Wsparło 38 osób
Wesprzyj