Ratujemy psy z Wojtyszek – interwencja i odbiór zwierząt. Potrzebujemy pilnie Państwa pomocy!

Zbiórka zakończona
Wsparło 16 510 osób
997 530 zł (66,5%)

Rozpoczęcie: 6 Listopada 2021

Zakończenie: 31 Marca 2022

Godzina: 23:59

Dziękujemy za Twoje wsparcie – każda złotówka jest cenna.
Razem wielką mamy moc!
Gdy tylko otrzymamy rezultat zbiórki, zamieścimy go na stronie.
08 Listopada 2021, 22:02
Uratowaliśmy ponad 100 zwierząt ze schroniska w Wojtyszkach ! Pozostałe tysiąc psów pilnie czeka na naszą pomoc !

Kilkudniowa interwencja w schronisku w Wojtyszkach z policją i prokuraturą...


10 zespołów złożonych z lekarzy weterynarii, zoopsychologów, techników weterynarii i policji sprawdziło warunki utrzymania ponad 1200 psów i kotów, ale i innych zwierząt jakie tam przebywają.


Wszystko po to, aby uratować przebywające tam zwierzęta. Ponad tysiąc psów.


W kilka dni udało się dokonać oględzin ponad tysiąca zwierząt. I tu wielkie podziękowania dla Wydziału Przestępczości Gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu i Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, która nadzoruje postępowanie. Nie było łatwo i podczas tych oględzin było sporo kłótni w sprawie konieczności ratowania zwierząt.

Z tego miejsca uratowaliśmy póki co 104 zwierzaki odebrane w trybie interwencyjnym, 67 psów, 4 koty i 30 królików. Wyjechały one pod dalszą opiekę „Pogotowia dla Zwierząt” w stanie zagrożenia zdrowia i życia.

Jutro zaczniemy Państwu pokazywać pierwsze materiały wideo z tego miejsca. Pokażemy też pierwsze uratowane „biedy” z tego miejsca.

To nie koniec naszej interwencji w Wojtyszkach. Póki co zajmujemy się ratowaniem psów i innych zwierząt naprawdę w ciężkim stanie. Potrzebujemy w tym Państwa pomocy. Tak też było w schronisku w Radysach w roku ubiegłym. Potem wróciliśmy jeszcze raz do tego miejsca po odbiór wszystkich zwierząt. Tak chcemy zrobić i tu z Państwa pomocą. Aby uratować pozostałe 1000 cierpiących psów - potrzebujemy w tym celu aż i tylko ... 40 tysięcy Darczyńców...

Uruchomiliśmy zbiórkę aby uratować z tego miejsca wszystkie psy. I jesteśmy zdeterminowani, aby tego dokonać. Prosimy aby nam Państwo w tym pomogli.


Bez Was nie damy rady, prawie każde z uratowanych zwierząt będzie wymagało leczenia i pracy z zoopsychologami, są to ogromne koszty, prosimy o wsparcie naszych działań!

Weszliśmy do kolejnego "piekła dla psów", tym razem do schroniska w Wojtyszkach. Przez ostatnich kilkanaście lat w tym miejscu dochodziło do cierpienia zwierząt aż kilkunastu tysięcy psów. Oględziny zwierząt, których może być obecnie w tym miejscu nawet 2 tysiące i kompletowanie dokumentacji będzie trwało bardzo długo. Odbierać będziemy te w stanie zagrożenia życia i zdrowia, jak rok temu w schronisku w Radysach, które ostatecznie udało się zamknąć. Uratowaliśmy ich wtedy dzięki współpracy wielu wolontariuszy, organizacji oraz schronisk ponad 1200. Czy tak samo będzie ze schroniskiem w Wojtyszkach? Tu liczy się mobilizacja nas wszystkich.  - chęć pomocy stworzeniom tam uwięzionym.  Chcemy odebrać z tego miejsca wszystkie cierpiące zwierzęta. To, co tam widzimy od kilku dni, jest przerażające.

Jesteśmy prawnie gotowi na odbiór wszystkich psów z tego miejsca. Skoro weszliśmy tam, gdzie nikomu wcześniej się nie udało wejść i możemy ratować psy z tego miejsca – prosimy... Pomóżcie nam w tym.

Potrzebujemy każdej pomocy: wsparcia "Pogotowia dla Zwierząt" w organizacji interwencji, domów tymczasowych dla psów, karmy, środków pielęgnacyjnych i leków na odrobaczanie, kleszcze. Wszystko to "na już", gdy trwają oględziny psów, ich szczegółowe badanie i ruszamy dla nich z pomocą.

Schronisko w Wojtyszkach to największe schronisko w Europie. To też ograniczone adopcje, brak prawdziwego wolontariatu, cierpienie zwierząt i setki samorządów, które płacą za to cierpienie. Na rękę jest to właścicielom schroniska i gminom. Tylko psów żal. Wiele z nich jest chorych, wychudzonych - znaczna ilość skrajnie,  trzymanych na stałe w boksach, skrzywionych psychicznie i nie zsocjalizowanych.

Wraz z policją ds. przestępstw gospodarczych z Kalisza i Prokuraturą Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim ustalany jest obecnie stan wszystkich zwierząt, jakie przebywają w schronisku.

Miejscowe organy ścigania zostały wyłączone z prowadzenia sprawy, w której jako „Pogotowie dla Zwierząt” wykonujemy prawa pokrzywdzonego. Sprawa dotyczy znęcania się nad zwierzętami w tym schronisku, ale nie tylko tego. Póki co więcej nie możemy napisać. Na razie.

Proszę zwrócić uwagę na fotografie powyżej: policja była przygotowana na każdą ewentualność, były przecinaki do metalu w przypadku braku otwarcia bramy, były tarcze do ochrony funkcjonariuszy. Łącznie do czynności oddelegowano kilkudziesięciu mundurowych.

My przygotowania do tej interwencji rozpoczęliśmy już bardzo dawno, nie za bardzo mogliśmy też pisać, że zajmujemy się sprawą i czynimy przygotowania do wejścia na teren, bo o naszych działaniach przed interwencją rzadko kiedykolwiek informujemy. Z ostrożności. 

Nie były to proste czynności i trwały ponad rok. Koszty tych działań były bardzo duże, podobnie jak samo przygotowanie akcji na wejście do schroniska i pracy na miejscu 10 grup, którzy oceniają stan zwierząt: lekarze, biegli, technicy zoopsycholodzy oraz dokumentaliści. Ich praca, noclegi, cały zespół logistyczny to wszystko niesie za sobą nak lady finansowe. Wstępne koszty, jakie ponieśliśmy przed samą interwencją, to ponad 120 tys. zł. 

Ze strony służb użyte zostały także bardzo duże siły i środki z różnych jednostek województwa wielkopolskiego. Było to konieczne, aby w sprawie czynności przedprocesowych nie wykonywały żadne jednostki z województwa łódzkiego. Aby „nie było przecieku” nawet sami policjanci wykonujący czynności nie wiedzieli, gdzie jadą, podobnie jak kilkadziesiąt osób do zespołów kontrolnych. Wszyscy dowiedzieli się kilkadziesiąt minut przed interwencją. W tym czasie pod bramą schroniska trwały już działania śledczych. Podczas czynności przeszukania i zabezpieczania obecna była też Żandarmeria Wojskowa. 

Na czym się skupiamy? Na dokładnych oględzinach każdego psa, kota i każdego innego  zwierzaka, jaki jest na miejscu. Wykonujemy fotografie, sprawdzamy pomieszczenia w których są zwierzęta.

Każde z tych zwierząt jest nie tylko dokładnie badane fizycznie, ale oceniany jest stan psychiczny. Do „sprawy schroniska” przydzielono biegłych sądowych, którzy sporzadzają opinię z materiału dowodowego. Zespoły "Pogotowia dla Zwierząt" zaś oceniają stan wszystkich psów przed ich odbiorem.

Większość zwierząt utrzymywanych jest w małych boksach, budy nie są ocieplone, warunki utrzymania są nieodpowiednie.

Są psy chore, są psy potrzebujące pomocy natychmiast, są psy w bardzo złym stanie psychicznym.

Jest bardzo dużo naszych zastrzeżeń do warunków utrzymania psów. Pomijając już kwestię nieocieplonych bud, psy są trzymane w odchodach.

 Jest też suczka ze szczeniakami, przestraszona, szczeniak ma urwaną lapę. 

W tym schronisku większość zwierząt potrzebuje natychmiastowej pomocy. Pomocy na "już" i "teraz". Prosimy bardzo o pomoc dla nich. Ta interwencja to jedyna szansa, aby je odebrać z tego "piekła". Są przerażone, zgaszone, niektóre już prawie nie zwracają uwagi na człowieka, inne uciekają od ludzi oddając pod siebie ulegle mocz i kał. Ich stan psychiczny i fizyczny świadczą o ogromnym cierpieniu.

Są też psy w dobrym stanie psychicznym, które  jak najszybciej powinny być w nowych domach, żeby pobyt w tym miejscu nie zgasił w nich ducha ani nie zabrał życia.

Kiedy trwają oględziny zwierząt policja zabezpiecza całą dokumentację schroniska i komputery. Będzie trwać analiza tych dokumentów, ale o tym napiszemy za jakiś czas.

Skupiamy się teraz na pomocy dla zwierząt. Każdy zespół ocenia zwierzęta, klasyfikuje psy, którymi powinni zająć się lekarze, następnie wytypowane zwierzęta w stanie zagrożenia zdrowia lub życia oceniaja biegli. Aby odebrać psa, musimy uzyskać właśnie zgodę biegłego powołanego przez Prokuraturę. Niektóre zwierzęta nie mają budy, leżą na betonie na garści słomy. 

Po dokonaniu części dokładnych oględzin mamy już wstępne listy psów jakie opuszczą to miejsce.

Mamy nawał pracy, także organizacyjnej i logistycznej. Jutro podamy, jakie psy są uratowane z tego miejsca.

Dokonywane są oględziny także martwych psów, jakie znaleziono na terenie schroniska. Były one przetrzymywane w tym pomieszczeniu na fotografii poniżej.

Nie możemy na razie informować o szczegółach oględzin martwych psów, bo wszystko to jest objęte tajemnicą postępowania przygotowawczego.

Postępowanie o znęcanie się nad zwierzętami prowadzi Policja i Prokuratura. Jeśli mają Państwo jakąkolwiek wiedzę, która pomoże w prowadzeniu sprawy - prosimy o kontakt. 

Przede wszystkim prosimy o pomoc dla odbieranych psów z Wojtyszek 

Stowarzyszenie "Pogotowie dla Zwierząt"
Kuflew 23, 05-320 Mrozy (powiat miński)

mail: pomoc@pogotowiedlazwierzat.pl

www.pogotowiedlazwierzat.pl

tel. 513 569 791 lub 884 883 491 

Dla ratowanych psów z interwencji przyjmujemy dary rzeczowe. Zapraszamy do pomocy wolontariuszy, zapraszamy do adopcji psów - kontakt z działem adopcji adopcja@pogotowiedlazwierzat.pl

Postaramy się aby ta zbiórka była uaktualniana często, tak aby Państwo, którzy nam pomagają mieli obraz sytuacji, jakie działania wykonujemy. Prosimy tylko o jedno; zaufajcie nam i nie pytajcie co chwilę jakie mamy dalsze plany wobec tego miejsca i czy odbierzemy wszystkie zwierzęta. To oczywiste, że takie działania podejmujemy. Skupmy się na pomocy, bo na przykładzie schroniska w Radysach pokazaliśmy, iż dajemy radę, aby z tego typu placówek zabrać wszystkie psy. Wierzymy, iż schronisko w Wojtyszkach będzie tego kolejnym przykładem. Dlatego pilnie prosimy o wparcie działań ratunkowych. 

Organizator
0 aktualnych zbiórek
165 zakończonych zbiórek
Wsparło 16 510 osób
997 530 zł (66,5%)