Torby edukacyjne dla kirgiskich dzieci - „zapobieganie echinokokozie”

Zbiórka zakończona
Wsparły 32 osoby
1 392 zł (19,88%)

Rozpoczęcie: 9 Kwietnia 2019

Zakończenie: 9 Maja 2019

Dziękujemy za Twoje wsparcie – każda złotówka jest cenna.
Razem wielką mamy moc!
Gdy tylko otrzymamy rezultat zbiórki, zamieścimy go na stronie.

Kirgistan to państwo w Azji Środkowej, graniczy z Chinami, Kazachstanem, Tadżykistanem i Uzbekistanem. Kirgistan jest jednym z najuboższych krajów byłego Związku Radzieckiego. Republika Kirgiska jest drugim z najbiedniejszych krajów w Azji Centralnej.

W Kirgistanie, liczącym 6 mln mieszkańców, każdego roku ponad  800 osób trafia do szpitala z powodu echinokokozy. Najwięcej zachorowań notuje się u dzieci. Niestety, wielu z nich nie udaje się uratować…

Echinokokoza (bąblowica) to choroba pasożytnicza wywoływana u człowieka przez larwalną postać tasiemca wieńcogłowego (bąblowca) Echinococcus granulosus lub rzadziej E. multilocularis. Rezerwuarem pasożyta i źródłem zarażenia są zwierzęta domowe (psy, koty) i dzikie (lisy, wilki) wydalające jaja pasożyta z kałem do środowiska.

Larwa tasiemca jednojamowego osadza się w wątrobie, płucach lub innym narządzie. Wokół niej wytwarza się torbiel wypełniona płynem, która rośnie powoli, osiągając niekiedy nawet 30 cm średnicy. Bąblowica wielojamowa to groźniejsza postać choroby. W wątrobie nie powstaje torbiel; pasożyt szybko się rozrasta, niszcząc miąższ tego narządu – w efekcie wątroba przypomina dziurawy ser. Bąblowiec wędruje z krwią do płuc, oka, a nawet do mózgu. 90% nieleczonych przypadków kończy się śmiercią. Zastosowanie odpowiedniego leczenia zmniejsza śmiertelność do 10–14%, należy się jednak liczyć z dużym prawdopodobieństwem nawrotu choroby.

Torbiele bąblowca usunięte chirurgicznie z płuca pacjenta chorego na echinokokozę.

Celem naszych działań jest pomoc Republice Kirgiskiej w zapobieganiu echinokokozie u ludzi i zwierząt oraz ograniczaniu populacji bezpańskich psów.

W maju 2019r. w ramach projektu Veterinary Expeditions Kyrgyzstan 2019. odwiedzimy dzieci w szkole im. Kasyke Mambetabalijewa w At-Bashi,  w regionie naryńskim.

Opowiemy im jak się chronić przed tą groźną chorobą. Dzięki wsparciu lekarzy medycyny przeprowadzimy w szkole przesiewowe badania ultrasonograficzne wśród dzieci.

Podczas pogadanek będziemy rozdać wśród dzieci torby bawełniane z nadrukowaną instrukcją – JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED ECHINOKOKOZĄ.

7 złotych – jedna torba – jedno świadome dziecko – szansa na zdrowe życie!

Pomóżcie nam zakupić 1000 toreb, które rozdamy dzieciom w Kirgistanie

 

Pomóżcie nam ocalić zdrowie i dzieci w Kirgistanie!!

Zbiórka prowadzona jest przez fundację Veterinary Foundation Poland.

Pomogli

Ładuję...

Organizator
0 aktualnych zbiórek
3 zakończone zbiórki
Wsparły 32 osoby
1 392 zł (19,88%)