Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Nie masz jeszcze konta na RatujemyZwierzaki.pl?
Jakiś czas temu Psotka zaczęła kaszleć, dostała antybiotyk, który nie zadziałał, więc dziś pojechała na USG płuc i RTG klatki piersiowej. Prawe płuco zajęte stanem zapalnym nieznanego pochodzenia.
04/02/2025 17:07: BADANIE
OPIS WYWIADU
od początku września pochrząkiwanie, kaszel
czasem kaszel kilka razy dziennie, a czasem przez 2 tyg nie ma kaszlu
obecnie jest nasilenie
obecnie przyjmuje prednicortone 5 mg 1/2 tabl 1 x dz od 1,5 tyg.
Data badania 04/02/2025
Opis zmian:
Widoczne płaty płucne prawostronnie o umiarkowanie zmniejszonej powietrzności, obecne rozsiane nieregularnie dość liczne artefakty linii B, świadczące o ogniskowo zmniejszonej powietrzności, też w średniej ilości drobne hipoechogenne nieregularne konsolidacje podopłucnowe, wlk. ok 1-4,5 mm, jak ogniska zapalne, budowa zapalno obrzękowa, zmiany średnio nasilone; pomiędzy obecne obszary płuc oszczędzane, tj powietrzne; jedynie grzbietowo widoczne płaty płucne o regularnej powierzchni, całkowicie bez uchwytnych ubytków powietrzności, objaw ślizgania obecny; lewostronnie obecne artefakty linii B w niewielkiej ilości, też poj. hipoechogenne drobne nieregularne konsolidacje podopłucnowe, do 2,6 mm, jak ogniska zapalne, zmiany zapalne lewostronnie znacznie mniej nasilone niż prawostronnie. Linia opłucnej niepogrubiała, regularna. Brak płynu w jamie opłucnej. Węzły chłonne śródpiersiowe niepowiększone. Dostępne rejony śródpiersia, klatki piersiowej bez uchwytnych deformacji.
Serce niepowiększone, bez cech kardiomiopatii, praca serca przyspieszona, ok 205-210 bpm (stres?), kurczliwość wyraźna. Brak płynu w worku osierdziowym. Brak cech zastoju krążeniowego widocznych w łożysku naczyniowym klatki piersiowej. Do pełnej oceny serca wskazana konsultacja kardiologiczna/echo serca.
PARAMETR WARTOŚĆ
Data badania 06/02/2025
Opis zmian Badanie RTG klatki piersiowej
Nieregularne, średnio wyrażone zmniejszenie powietrzności całych pól płucnych związane z obecnością licznych, intensywnie wysyconych i rozmytych w fazie oddechowej
nacieczeń okołooskrzelowych, wzmożeniem rysunku tkanki śródmiąższowej oraz obecnością bezpostaciowych i plamistych zagęszczeń miąższowych z możliwą charakterystyką pęcherzykową.
Nie stwierdza się obecności znacznej ilości wolnego płynu na terenie jamy opłucnej.
Nie stwierdza się uchwytnych badaniem RTG ogniskowych i odgraniczonych zagęszczeń miąższowych typowych dla obecności zmian guzowatych.
Sylwetka serca dość duża, rozmyta w fazie oddechowej, rysunek naczyń płucnych zaostrzony i częściowo zatarty w zmianach na terenie miąższu płuc bez RTG cech zastojów krążeniowych.
Tchawica bez uchwytnych zmian w obrazie RTG. Śródpiersie bez nieprawidłowej zawartości.
Obraz RTG wskazuje na obecność przewlekłych zmian zapalnych na terenie miąższu płuc i dróg oddechowych z możliwym zaostrzaniem się objawów.
Wskazane badanie endoskopowe z pobraniem materiału BAL do oceny cytologicznej i bakteriologicznej oraz kontrola RTG za około 14-21 dni w trakcie leczenia lub wcześniej w zależności od objawów klinicznych.
19 grudnia 2024 r. Psotka miała kastrację. Przed zabiegiem zostały wykonane badania krwi. Prosimy o pomoc w pokryciu tych kosztów.
Wczoraj mama kociąt źle się poczuła. Zrobiła się markotna, osowiała i nie miała apetytu. Pojechała do lecznicy, gdzie stwierdzono stan podgorączkowy i podano leki. Poprosiłyśmy również o wykonanie badania krwi i FAST USG.
Drodzy Przyjaciele i Miłośnicy Zwierząt,
Kiedy dostajemy taką wiadomość, nie potrafimy przejść obok obojętnie: "Dzień dobry! Potrzebuje znaleźć kogoś, kto odłowi kocice z młodymi z terenu magazynów, jeden maluch niestety zakleszczył się gdzieś w garażach i odszedł. Nie za bardzo wiem, gdzie mogę się z tym zgłosić a dostałam namiar od mojej weterynarz. Warszawa Służewiec".
Zwracamy się do Was z prośbą o pomoc dla kociej rodziny, która przebywała na terenie magazynów na Służewcu w Warszawie. Kocica pojawiła się tam któregoś dnia, prawdopodobnie ktoś ją tam wyrzucił, bo koteczka jest oswojona z człowiekiem i bardzo miziasta. Jej dzieciaczki znalazły się w niebezpieczeństwie. Jeden z maluchów zakleszczył się w garażach i niestety umarł. Udało nam się odłowić całą rodzinkę - mamusię i cztery maluszki w wieku ok. 5 tygodni. Wszyscy są już teraz bezpieczni.
Cała rodzinka była potwornie zapchlona. Kocia mama zaczęła wydalać człony tasiemca, musimy więc odrobaczyć całą piątkę. Tasiemiec u kota pojawia się zazwyczaj w wyniku połknięcia przez zwierzę pchły, która już uprzednio była zakażona pasożytem. Pchła najpewniej spożyła larwy tasiemca, które złożył dorosły osobnik tego pasożyta na skórze kota – tam nie jest groźny, ale kiedy zasiedli układ pokarmowy kota, może doprowadzić do tragedii.
Potrzebujemy Waszego wsparcia, aby kocicy i jej kociętom zapewnić niezbędną opiekę weterynaryjną i utrzymanie. Zbieramy na:
- przegląd weterynaryjny
- odrobaczanie
- czipowanie
- szczepienia
- testy FIV/FeLV
- kastrację kociej mamy
- utrzymanie.
Jeśli możesz, wpłać 10-30 zł na rzecz kotów, jtóre zostały uratowane przed głodem, bezdomnością i cierpieniem. Wspólnie możemy dać im szansę na lepsze życie i uchronić je przed dalszymi niebezpieczeństwami. Dziękujemy za każde wsparcie i pomoc w rozpowszechnieniu naszej zbiórki! Każda pomoc ma ogromne znaczenie.
Ładuję...