Azyl dla żubrów. Pomóż dać im dom!

11 dni do końca
Wsparło 58 osób
2 760 zł (1,38%)
Brakuje jeszcze 197 240 zł
Wesprzyj

Rozpoczęcie: 27 Lipca 2020

Zakończenie: 30 Września 2020

Kiedy wiele lat temu zakładaliśmy Stowarzyszenie, którego statutowym celem było ratowanie zwierząt, nie przypuszczaliśmy, że kiedykolwiek powoła ono do życia jedyny w Europie azyl dla żubrów.

Dziś stało się to faktem. Azyl dla żubrów w Szewcach przyjął pierwszych lokatorów.

Azyl Szewce jest miejscem, które docelowo będzie mogło przyjąć kilkanaście byków. Miejscem, w którym będą bezpieczne i zaopiekowane właściwie dla gatunku. Azyl będzie dla nich alternatywą przed odstrzałem.

Tu, w Szewcach znajdą schronienie byki z hodowli zamkniętych. Żubr jest zwierzęciem stadnym, a zatem dorastające samce nie mogą pozostawać w grupie, w której się urodziły. W naturze odeszłyby, tworząc albo tzw. grupy kawalerskie, a w niewoli część z nich niestety musi pożegnać się z życiem.

Azyl Szewce powstał właśnie z myślą o nich. Dla tych, dla których nie ma miejsca w funkcjonujących stadach zamkniętych. 

Na dziś dzień ukończona jest już pierwsza kwatera. Dzięki wsparciu cudownych ludzi udało nam się wybudować pierwszą zagrodę o powierzchni 2500 m2. Koszt budowy tej zagrody to zawrotna kwota 140 tys. zł. Największym kosztem było częściowe wyłożenie terenu kostką brukową o różnej gramaturze, by spacerujące zwierzęta samoczynnie ścierały sobie racice. Zagroda posiada wiatę, która zapewnia im ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Część terenu jest obsiana trawą. Całość jest ogrodzona słupami, metalem i drewnem, aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo bykom, oraz ludziom. Wybieg wyposażony jest również w paśnik z dostępem od zewnętrze, by obsługa zwierząt była bezpieczna.

Zagroda została wyposażona w tunel obserwacyjny, by bez niepokojenia zwierząt obserwować, jak się zachowują. Jako Stowarzyszenie prowadzimy również hipoterapię i zajęcia edukacyjne, więc dołożyliśmy wszelkich starań, by odwiedzający mieli możliwość zobaczenia żubrów.

Porfiry i Polewoj to pierwsze dwa żubry, jakie zamieszkały w Szewcach. Przyjechały kilka dni temu. Sam transport odbywał się w specjalnie przygotowanych skrzyniach. Na filmie możecie zobaczyć jak wyglądało pierwsze zapoznanie się z terenem.

Chłopcy szybko się zaaklimatyzowali i chętnie wylegują się na wybiegu. Panowie dostają zielonki (trawa, koniczyna, lucerna, gałęzie drzew – wierzba, brzoza, akacja). Dostają paszę objętościową w postaci siana i słomy. Do tego warzywa i owoce, największą ich część to warzywa okopowe. By utrzymać je we właściwym zdrowiu i najlepszej kondycji, otrzymują również specjalistyczne granulaty dla żubrów, a także są suplementowane.

Koszt utrzymania jednego zwierzaka sięga miesięcznie 1500 zł.

Szanowni Państwo. Wybudowana zagroda to pierwszy krok w drodze do wyznaczonego celu. Azyl w Szewcach to dziś już spokojny i bezpieczny dom dla Porfirego i Polewoja. Ale w kolejce do przyjęcia czekają już kolejne samce. To byki wyhodowane w niewoli, dla których nie miejsca w żadnej z hodowli.

Mamy wyznaczony teren, jednak koszty budowy kolejnej zagrody przerastają nasze możliwości. Tym samym, by do Porfirego i Poleja dołączyły kolejne byki, potrzebujemy Państwa pomocy. Potrzebujemy wsparcia, by kolejne, zagrożone odstrzałem zwierzęta, trafiły do Azylu w Szewcach. Prosimy, pomóżcie dać kolejnym dobry dom.

Pomogli

Ładuję...

11 dni do końca
Wsparło 58 osób
2 760 zł (1,38%)
Brakuje jeszcze 197 240 zł
Wesprzyj