Pomóż nam ratować focze szczenięta na starcie do samodzielnego życia. Zbieramy na przytulną izolatkę dla małych fok!

Rozpoczęcie: 6 Marca 2024

Zakończenie: 31 Sierpnia 2024

Godzina: 23:59

18 Kwietnia 2024, 20:04
23 foki

Do 18 kwietnia w naszym ośrodku pojawiło się 23 pacjentek i pacjentów. Jesteśmy w gotowości na przyjęcie kolejnych maluchów...

Oto Feliksa. Samica foki szarej, wychudzona i odwodniona, z uszkodzeniem jednej tylnej płetwy bądź z deformacją od urodzenia. Imię od Bulwaru Nadmorskiego Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. 

Bagien z Bagicza trafił do nas z gumką na szyi, z licznymi ranami na ciele, osłabiony, wychudzony z wysoką temperaturą. Potrzebuje dużo odpoczynku i regeneracji.

Na ostatnim zdjęciu Wieniec. Wychudzony, odwodniony, z licznymi ranami na ciele. Trzymajcie za niego kciuki!

Bardzo Wam dziękujemy za dotychczasowe wsparcie. Liczymy, że pomożecie zebrać nam brakującą kwotę. Wspierając naszą zbiórkę, pomagacie foczym maluchom. 

Pokaż wszystkie aktualizacje

12 Kwietnia 2024, 11:49
Kolejni pacjenci, potrzebna Wasza pomoc

Kolejne focze maluchy trafiają do naszego ośrodka rehabilitacji. Ostatnio dotarła do nas ta kruszynka, Goya, w której ratowaniu pomógł Wojciech Czuchryta z Błękitnego Patrolu WWF, autor tego zdjęcia. 

Teraz prawie codziennie trafiają do nas małe foczęta. Poniżej klika zdjęć. Prosimy Was o wsparcie na przygotowanie nowej przytulnej izolatki. Brakuje nam jeszcze 62% potrzebnej kwoty.

19 Marca 2024, 20:59
Międzynarodowy Dzień Foki! Nasi pierwsi pacjenci!

Ta kruszynka to nasz pierwszy tegoroczny pacjent w ośrodku rehabilitacji.

Nasza załoga w osobach Agaty i naszej weterynarz Dominiki, przywiozły pierwszego malucha, o imieniu Baź. Został znaleziony dziś w Chałupach około 14:00, dzięki zgłoszeniu przechodniów. Jego stan jest bardzo trudny. Baź jest bardzo wychudzony, malutki - waży zaledwie 12,4 kg i ma rany na ciele. Rokowania są ostrożne. 

Oto nasz drugi pacjent w tym roku - Świbek. Został znaleziony w Świbnie. Na miejsce interwencji pojechali wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF: Agnieszka, Danka i Michał. Maluch cały jeszcze w lanugo - czyli białym futerku. Ma mocno uszkodzone oko, które sprawia mu ogromny ból oraz posiada nieliczne rany. Rokowania są również ostrożne. 

EDIT: Nasz pierwszy tegoroczny pacjent Baź, stan na dziś: Po trzech dniach - rokowania ostrożnie, ale jego stan się nie pogarsza, jest mocno wychudzony. 

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Foki, prześlijcie wsparcie dla tych uroczych stworzeń! 

Bardzo dziękujemy za każdą wpłatę i udostępnienie!

#pomagamfokom

Pomóż nam ratować focze szczenięta na starcie do samodzielnego życia. Zbieramy na przytulną izolatkę dla małych fok!

Przed nami kolejny sezon rehabilitacji młodych fok szarych, które właśnie rodzą się w Bałtyku, a te, którym się nie powiedzie w samodzielnym starcie będą trafiać do naszego ośrodka rehabilitacji fok w Stacji Morskiej imienia Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Jak zawsze zrobimy wszystko, żeby pomóc potrzebującym szczeniętom i jak co roku, zwracamy się z prośbą o wsparcie naszej działalności poprzez dołączenie do zbiórki w serwisie RatujemyZwierzaki.pl.

Nasz foczy szpitalik potrzebuje kolejnej izolatki wykonanej z trwałego laminatu, z częścią „plażową” do odpoczynku i częścią basenową, która zapewnia fokom regularne kąpiele, niezbędne do nauki samodzielnego jedzenia oraz do nabierania sprawności w pływaniu przed powrotem do natury. Oprócz nowej izolatki chcemy wyposażyć szpitalik w specjalne materace dla focząt oraz lampy grzewcze, pod którymi będą się ogrzewać po każdej kąpieli . W ten sposób zapewnimy wygodne miejsce dla kolejnych małych pacjentów ośrodka, których w ostatnich latach przybywa. Dobre warunki w szpitaliku są konieczne w skutecznym leczeniu fok i bardzo ułatwiają codzienną opiekę nad nimi.

Mamy nadzieję, że izolatki posłużą lata, a nam uda się dzięki nim uratować i przygotować do życia na wolności kolejne potrzebujące pomocy foki. Koszt kompletnej izolatki jest jednak wysoki i dlatego bardzo prosimy Was o pomoc!

Na zrealizowanie tegorocznych planów potrzebujemy 100 000 zł.

Pomóż jeśli możesz i dołącz do naszej zbiórki!

Ośrodek rehabilitacji fok w Stacji Morskiej imienia Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, w którego utrzymaniu pomaga Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, jest jedynym w Polsce miejscem zajmującym się leczeniem i rehabilitacją dzikich fok.

Bez ośrodka w Helu focze szczenięta, które są znajdowane na naszych plażach, po zbyt wczesnej utracie matczynej opieki, nie miałyby szansy przeżyć. Działania ratujące im życie to element czynnej ochrony zagrożonego gatunku foki szarej, którego bałtycka populacja od niedawna się odradza.

Przyjmujemy coraz więcej pacjentów potrzebujących naszej pomocy, co wymaga rozbudowy foczego szpitalika. Często są to przypadki wymagające długotrwałej hospitalizacji i odizolowania od pozostałych pacjentów, a w związku z dużą liczbą fok przebywających w naszym ośrodku w jednym czasie jest to utrudnione.

W 2023 roku trafiło do nas aż 62 foczych pacjentów. W 2022 roku przyjęliśmy aż 83 pacjentów, co stanowi rekordową liczbę fok, które trafiły na rehabilitację w całym okresie istnienia naszego ośrodka.

Walczymy o życie każdego zwierzęcia. Chcemy zapewnić naszym pacjentom jak najlepsze warunki, aby jak najszybciej zdrowe i silne mogły wrócić do naturalnego środowiska. Do tego potrzebujemy wsparcia wszystkich, którym los tych zwierząt nie jest obojętny.

Wspólnymi siłami możemy pomóc kolejnym pokoleniom fok. Jednocześnie dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz tym, którzy wspierają nas przez cały rok. Każda złotówka się liczy!

Dziękujemy!

Zdjęcia Jarosław Jankowski, Błękitny Patrol WWF, Stacja Morska im. Prof. Krzysztofa Skóry UG

Pomogli

Ładuję...

Wsparło 1 129 osób
52 570 zł (52,57%)
Brakuje jeszcze 47 430 zł