Egzotyczne zwierzęta też zasługują na pomoc!

Bartłomiej Gorzkowski
organizator skarbonki

Dlaczego my? Kim jesteśmy i komu pomagamy?

Naszą fundację tworzy grupa specjalistów z różnych dziedzin związanych ze zwierzętami – m.in. lekarze weterynarii, zootechnicy, herpetolodzy, behawioryści, biolodzy. Od ponad jedenstu lat, każdego dnia po swojej normalnej pracy, jako wolontariusze niesiemy pomoc nietypowym zwierzętom – takim, którym z uwagi na ich specyficzne wymagania i konieczną specjalistyczną wiedzę, niewielu może pomóc. Fundacja Epicrates powstała w 2011 roku jako pierwsza w kraju organizacja non-profit zorientowana na pomoc gadom, płazom, egzotycznym ptakom i ssakom (choć nie tylko – w miarę możliwości pomagamy wszystkim potrzebującym zwierzętom). Obecnie nadal jest jedną z niewielu, które tym się zajmują. Również jako jedni z nielicznych zajmujemy się pomocą porzuconym żółwiom wodno – lądowym, uznanym za inwazyjne gatunki obce – odławiamy je z polskich wód i zapewniamy fachową opiekę, w tym weterynaryjną.

 W ciągu jedenastu lat działalności udało nam się uratować ponad tysiąc zwierząt, m.in. jaszczurek, węży, żółwi, ptaków, małych ssaków a nawet małp. Dodając do tego zwierzęta przebywające w Lubelskim Egzotarium, gdzie prowadzimy wolontariat, liczba uratowanych zwierzaków przekracza już dwa tysiące.

Zobacz część naszych podopiecznych: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.20493355 15083907&type=3

Skuteczność naszych działań zależy wyłącznie od bezinteresownej pracy wolontariuszy oraz wsparcia darczyńców. Obecnie pod naszą opieką przebywa ponad dwieście zwierząt, z których większość jest w trakcie leczenia. Gady nie u wszystkich budzą sympatię, stąd wsparcie społeczeństwa jest niewielkie. Jednak, jak wszystkie inne zwierzęta, one także zasługują na pomoc. Każda jej forma jest niezwykle cenna.

Cel niniejszej zbiórki: Zakup wyposażenia azylu.

Obecnie korzystamy głównie z używanych szklanych terrariów, podarowanych przez ludzi. Są to zbiorniki delikatne (jak to szkło), bardzo łatwo ulegające uszkodzeniu. Ich mycie, dezynfekcja i przemieszczanie są dla naszych wolontariuszy sporym wyzwaniem. Sukcesywnie, gdy udaje się otrzymać wsparcie od dobrych ludzi, staramy się wymieniać je na nowoczesne terraria wykonane z lekkich i wytrzymałych tworzyw. Te są niestety bardzo drogie. Do tego dochodzą niezbędne akcesoria, które trzeba wymieniać w miarę jak się zużywają – metahalogeny i inne specjalistyczne emitery UVB (niezbędne dla większości naszych podopiecznych), panele i maty grzewcze, termostaty, filtry, haki i chwytaki ofiologiczne, źródła światła, pojemniki transportowe, podłoża, sprzęt do rehabilitacji i wiele innych.

Z niewielką iskierką nadziei, gdyby jakimś cudem udało nam się wygrać konkurs, marzymy też o nowszym (nie nowym) samochodzie - to jedno z podstawowych narzędzi naszej pracy. Transport zwierząt (m.in. na diagnostykę, leczenie, z interwencji lub do domów tymczasowych/stałych) wymaga niezawodnego środka transportu. Takiego, który zapewni bezpieczeństwo naszym podopiecznym (np. nie zawiedzie w trasie podczas mroźnej zimy), zawsze odpali i dojedzie do celu. Dostajemy prośby o pomoc z całej Polski – niestety, nie wszędzie jesteśmy w stanie dotrzeć. Obecnie korzystamy z podarowanego przez darczyńcę, poczciwego 23-letniego wehikułu Daewoo Musso. Jego wiek powoduje, że trudno wymagać niezawodności, a koszty eksploatacji są olbrzymie (ograniczony dostęp do części, ogromne spalanie). Na nowsze auto nas nie stać, bo każda złotówka jaką otrzymujemy od darczyńców, potrzebna jest na leczenie podopiecznych.

Jak pomóc?

Dokonując wpłaty do skarbonki konkursowej choćby symbolicznej złotówki, oddajesz swój głos.

Liczy się liczba unikalnych Darczyńców, a nie wysokość zebranej kwoty lub ilość wpłat od tej samej osoby, stąd tak ważne jest udostępnianie tej akcji by jak najwięcej osób mogło pomóc!

Akcja trwa do 15 grudnia 2022 roku. Nawet jeśli nie uda się wygrać, Wasze wpłaty zasilą konto Epicratesa i pomogą zwierzakom.

Dziękujemy w imieniu naszych podopiecznych :)

Anonimowy Pomagacz

Anonimowy Pomagacz

Anonimowy Pomagacz

Anonimowy Pomagacz

Wsparli

5 zł

Anonimowy Pomagacz

1 zł

Anonimowy Pomagacz

5 zł

Anonimowy Pomagacz

5 zł

Anonimowy Pomagacz

8 zł

Anonimowy Pomagacz

100 zł

Jakub

Latrodectusy z licytacji Leszka :)

Pokaż więcej

Darowizny trafiają bezpośrednio do fundacji:
1 509 zł
Wsparło 85 osób