FAQ

Jestem Pomagaczem
Pomagacz
Jestem Organizacją
Organizacja
RatujemyZwierzaki.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do zbierania środków na potrzebujące zwierzęta. Jeżeli chcesz wspomóc jakąś organizację lub zbiórkę sprawdź, jak działa portal RatujemyZwierzaki.pl i realnie zmieniaj z nami świat na lepsze! Korzystanie z portalu jest darmowe.

RatujemyZwierzaki.pl to:

Bezkonkurencyjność - Jesteśmy największym, darmowym portalem zbiórkowym dla potrzebujących zwierząt.
Skuteczność - Przeprowadziliśmy już 51527 zbiórek. Zebraliśmy 197 430 811 zł darowizn na ratowanie zwierząt. Zaufało nam już 1163235 osób. Liczby mówią same za siebie.
Realna pomoc - Naszą misją jest pomaganie zwierzakom. Jako jedyni ze zbiórek 1% podatku organizowaliśmy akcje, w ramach których Fundacje i Stowarzyszenia otrzymały od nas Zwierzakobusy oraz dotacje na ratowanie zwierząt.
Społeczność - Zrzeszamy największą w Polsce społeczność ambasadorów i miłośników zwierząt!
Bezpieczeństwo - Dbamy o bezpieczeństwo darowizn, współpracujemy tylko z zarejestrowanymi w publicznych rejestrach organizacjami.

Ogólne

Jakie są formy pomocy zwierzakom przez portal RatujemyZwierzaki.pl?
+
Zwierzaki możesz wspierać, przekazując środki na ich ratowanie i utrzymanie. Dzięki temu, że od lat współpracujemy z partnerami transakcyjnymi, dokonywanie przelewów jest wygodne i szybkie.

Wpłaty jednorazowe

Każdą zbiórkę na zwierzaka możesz wesprzeć jednorazowym datkiem. Wystarczy, że wejdziesz na www.ratujemyzwierzaki.pl, wybierzesz zbiórkę i klikniesz czerwony baner “Wesprzyj”. Dostępne płatności to karta kredytowa/debetowa, PayPal oraz PayU, przelew tradycyjny. Wszystkie są dostępne po kliknięciu w czerwony baner "Wesprzyj". Środki trafiają na zweryfikowane przez nas konta bankowe Fundacji, dzięki czemu Twoja darowizna dotrze do zwierzaka szybko i bezpiecznie. Dzięki wpłatom poprzez portal w każdym roku otrzymasz od nas zestawienia Twoich darowizn. Takie zestawienie przydaje się przy corocznym rozliczaniu PIT-a, gdzie kwota darowizn obniża podstawę opodatkowania.

Stała Pomoc

Tutaj znajdziesz listę współpracujących z nami organizacji dla zwierząt. Walczą o zwierzaki jak mogą, ale nie jest to łatwe. Mając stały dopływ finansów, mogą działać na szerszą skalę i nigdy nie odmawiać pomocy. Wystarczy, że wypełnisz kilka prostych pól, a dasz im narzędzia, dzięki którym mogą działać! Klikając zlecenie Stałej Pomocy zgadzasz się na comiesięczne wsparcie zwierzaków w potrzebie. Zobacz jakie to proste!
Nad każdym zleceniem Stałej Pomocy masz pełną kontrolę - możesz je w dowolnym momencie przerwać lub edytować. Dbamy o Twoje bezpieczeństwo najlepiej, jak umiemy.

Skarbonka

Urodzinowa skarbonka na pomoc niepełnosprawnym czworonogom? Ratunek dla zwierzęcego azylu zamiast ślubnych kwiatów? Każda okazja jest dobra, by nieść pomoc i uczyć jej innych! Załóż skarbonkę i zaangażuj swoich znajomych w zbiórkę, za którą trzymasz kciuki. To prosta forma, dzięki której jesteś w stanie wspomóc konkretną zbiórkę lub organizację na portalu RatujemyZwierzaki.pl. Wybierz potrzebującego zwierzaka lub fundację, kliknij "Załóż skarbonkę" i w prosty sposób ciesz się magią pomagania. Poinformuj znajomych o swojej inicjatywie w social media i w grupach, gdzie odzew może być naprawdę spory. Niech na Twoją prośbę pomagają tam, gdzie chcesz zmieniać świat zwierzaków na lepsze. Szczegóły znajdziesz tutaj. Bez chwili namysłu postanowiliśmy, że środki zebrane z 1% przekażemy na zakup Zwierzakobusów dla współpracujących z nami lokalnych fundacji. Dzięki Wam przekazaliśmy już 9 samochodów interwencyjnych, które codziennie ratują zwierzaki!

Podaj łapę i udostępnij informację dalej

Pomóc może tylko ten, kto wie, że jest potrzebny. Korzystaj z mocy social media, by informować znajomych o naszych podopiecznych – Internet to ogromna siła! Informując o zbiórkach na swoich kanałach społecznościowych dajesz nam dodatkową siłę przebicia! Angażuj otoczenie, osoby opiniotwórcze i obserwowane przez nie tysiące ludzi. Gdy wieść się niesie, pomoc nadciąga ze zdwojoną siłą!
Obserwuj nasze social media - działamy na Facebook’u, Twitterze, Instagramie i Linkedinie, publikując apele o pomoc, posty o zwierzakach do adopcji i wiele, wiele innych materiałów i treści!
Dlaczego warto wspierać portal RatujemyZwierzaki.pl zbierający fundusze na potrzebujące zwierzęta?
+
Jesteśmy największym w Polsce portalem ukierunkowanym na pomoc potrzebującym zwierzętom. Dodatkowo, co roku wyposażamy prozwierzęce organizacje charytatywne w samochody interwencyjne - Zwierzakobusy. Samochody interwencyjne trafiają do organizacji, cieszących się największym zaufaniem i wiarygodnością wśród Darczyńców! Pomagamy fundacjom i stowarzyszeniom działać, by łatwiej i szybciej niosły pomoc cierpiącym zwierzętom!
Jak RatujemyZwierzaki.pl weryfikuje organizacje?
+
 1. Portal RatujemyZwierzaki.pl współpracuje z organizacjami, które podlegają publicznym organom nadzorującym i są wpisane do publicznych rejestrów.
 2. Fundacja, po wypełnieniu formularza rejestracyjnego dostępnego pod linkiem “Załóż profil organizacji”, ma obowiązek wysłania przelewu weryfikacyjnego na kwotę 0,01 zł. Celem jest weryfikacja danych rachunku bankowego podmiotu ubiegającego się o rejestrację w Serwisie. Dzięki temu wiemy, że środki zebrane na rzecz działań trafią na odpowiednie konto bankowe. Akceptacja zgłoszenia jest jednoznaczna z posiadaniem przez organizację niezbędnych dokumentów weryfikujących (np. statut, wpis do KRS).
 3. W przypadku zgłoszenia wątpliwości przez Darczyńcę co do treści zbiórki zamieszczonej przez organizację partnerską, RatujemyZwierzaki.pl może zobligować organizację do nadesłania dodatkowych dokumentów.
 4. Każda organizacja jest zobowiązana do przesłania rezultatu zbiórki, i na prośbę serwisu RatujemyZwierzaki.pl stosownych dokumentów potwierdzających stan zwierzaka. Bardzo lubimy pomagać i cieszy nas, że możemy robić to w tak licznym gronie. Zawsze czekamy na dobre wieści!
Czy mogę adoptować od Was zwierzaka?
+
RatujemyZwierzaki.pl to narzędzie, służące organizacjom zwierzęcym do organizowania zbiórek. Nie mamy zwierząt pod bezpośrednią opieką, dlatego w celu adopcji zwierzaka, skontaktuj się z którąś z organizacji, z którymi współpracujemy. Wspieramy organizacje i ich zwierzaki na odległość! Często publikujemy posty ze zwierzakami do adopcji, więc śledź nasze social media, by być na bieżąco! Działamy na Facebook’u, Twitterze, Instagramie i Linkedinie.
Chciałabym/Chciałbym skontaktować się z którąś z organizacji, na przykład w sprawie adopcji. Czy możecie podać mi numer telefonu do jej członków?
+
Dane kontaktowe do organizacji znajdują się na ich profilach, które znajdziesz tutaj.
Czy mogę przekazać pomoc rzeczową?
+
Na ten moment skupiamy się na zbieraniu funduszy dla potrzebujących zwierząt, jesteśmy jednak przekonani, że fundacje i stowarzyszenia bardzo ucieszą się też z pomocy rzeczowej. Wejdź na https://www.ratujemyzwierzaki.pl/organizacje, wybierz województwo w którym mieszkasz, i znajdź organizacje, działające na Twoim terenie.

Wpłaty

Jak mogę dokonać wpłaty na zbiórkę?
+
Wybierz zbiórkę lub organizację, którą chcesz wesprzeć, a następnie kliknij czerwony baner “Wesprzyj”. Tam znajdziesz wszystkie dostępne metody płatności. Możesz też wesprzeć Stałą Pomocą - dzięki temu Twoja ulubiona organizacja będzie co miesiąc dostawać od Ciebie środki na ratowanie zwierząt. Nad zleceniem Stałej Pomocy masz pełną kontrolę i możesz ją edytować, bądź zmienić w każdym momencie.
Jakie kanały płatności są dostępne na RatujemyZwierzaki.pl?
+
Na portalu możesz przekazać darowiznę poprzez przelew tradycyjny, przelew internetowy, kartę debetową/kredytową, PayPal i PayU. Wszystkie możliwości znajdziesz klikając w czerwony banner "Wesprzyj" na zbiórce.
Jak mogę dokonać przelewu z zagranicy?
+
Osoby z zagranicy mogą skorzystać z następujących opcji wsparcia: karta kredytowa/debetowa, PayPal oraz PayU. Wszystkie możliwości znajdziesz klikając w czerwony banner “Wesprzyj” na zbiórce. Pozdrowienia i dziękujemy za Twój gest! W razie pytań śmiało pisz - jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Czy mogę odliczyć wpłatę na zbiórkę od podatku? Czy mogę otrzymać zaświadczenie o dokonaniu darowizny?
+
RatujemyZwierzaki.pl prowadzone jest przez Fundację Ratujemy.pl, dlatego każda wpłata przekazana przez nasz portal to darowizna na cele pożytku publicznego. Dzięki temu przy rozliczeniu podatku możesz skorzystać z ulgi podatkowej, pomniejszając kwotę dochodu do 6% (osoby fizyczne) lub 10% (firmy). Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj dla PIT i tutaj dla CIT. Zaświadczenie o darowiznach przekazanych przez RatujemyZwierzaki.pl i jest wysyłane automatycznie na adres e-mail podany przy tworzeniu konta w serwisie po zakończeniu roku podatkowego.
Jeśli nie otrzymałeś zaświadczenia za ubiegły rok, przejdź tutaj.
Czym są Pomocne Firmy?
+
Pomocna firma to każda firma, która zarejestruje się na naszym portalu i wesprze finansowo zwierzaki! Więcej poczytasz o tym tutaj.
Jak mogę się dowiedzieć, czy udało się pomóc?
+
Tutaj znajdziesz wszystkie zbiórki, które mają swój rezultat, czyli informacje o dalszych losach zwierzaków - link. Śledź też naszego Facebooka, codziennie wieczorem dodajemy posty z informacjami o zwierzakach, którym udało się pomóc. Dołącz do nas na Facebook’u, Twitterze, Instagramie i Linkedinie.
Czy muszę się rejestrować na portalu?
+
Nie, ale zachęcamy do tego. Dzięki zarejestrowaniu się będziesz miał wgląd we wszystkie Twoje darowizny. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zarejestrowanie w serwisie, czy nie, w każdym roku otrzymasz od nas zestawienia Twoich darowizn. Takie zestawienie przydaje się przy corocznym rozliczaniu PIT-a, gdzie kwota darowizn obniża podstawę opodatkowania. Jeśli masz jakiekolwiek pytania - śmiało do nas pisz.
Co się dzieje z zebraną na dany cel nadwyżką?
+
Nadwyżki na zbiórce przeznaczone są na cele statutowe organizacji, która założyła zbiórkę.
Moja szkoła chciałaby wesprzeć zbiórki na portalu, jak możemy to zrobić?
+
Możecie założyć skarbonkę! Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Bezpieczeństwo

Fundacja Ratujemy.pl walczy i wspiera prawa zwierząt i pomaga niwelować efekty okrucieństwa, jakie spotyka zwierzaki, poprzez zbieranie funduszy na ich leczenie czy rehabilitację. Czynnie współpracujemy z organami ścigania i instytucjami ochrony zwierząt w całym kraju. Wspólnie możemy zmienić ten świat.
Czy wspieranie organizacji jest bezpieczne?
+
Na naszym portalu zbiórki mogą zakładać tylko zarejestrowane, wpisane do publicznych rejestrów organizacje. W trosce o bezpieczeństwo darowizn nie przelewamy środków na prywatne konta, a na zweryfikowany wcześniej numer bankowy organizacji. Dokładamy wszelkich starań, aby proces przekazywania darowizn był objęty pełnym gwarantem bezpieczeństwa. Zawsze warto sprawdzić, kogo chcesz wesprzeć. Jeśli coś Cię niepokoi, zawsze możesz też skontaktować się bezpośrednio z organizacją i dopytać o istotne dla Ciebie informacje - https://www.ratujemyzwierzaki.pl/organizacje.
RatujemyZwierzaki.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek dla organizacji zwierzęcych, ukierunkowany na zwierzaki. Jeżeli Twoja organizacja potrzebuje środków na pomoc zwierzętom, to zobacz, jak działa portal RatujemyZwierzaki.pl i realnie zmieniaj z nami świat na lepsze! Korzystanie z portalu jest darmowe.

Ogólne

Dlaczego mam wybrać portal RatujemyZwierzaki.pl do zbierania funduszy na zwierzęta?
+
Portal RatujemyZwierzaki.pl ma jeden cel - pomóc jak największej liczbie zwierząt! Nasz portal to również:
 • 197 430 811 zł przeznaczonych na ratowanie zwierząt;
 • społeczność 1163235 - miłośników i ambasadorów zwierząt;
 • największe akcje charytatywne, w których udział bierze cała Polska;
 • wyposażenie organizacji charytatywnych w samochody interwencyjne -Zwierzakobusy;
 • aktywne wsparcie współpracujących z nami fundacji i stowarzyszeń;
 • promocja adopcji i kształtowanie właściwych postaw wobec zwierząt;

Co nas wyróżnia:

Bezkonkurencyjność - Jesteśmy największym, darmowym portalem zbiórkowym dla potrzebujących zwierząt.
Skuteczność - Przeprowadziliśmy już 51527 zbiórek. Zebraliśmy 197 430 811 zł darowizn na ratowanie zwierząt. Zaufało nam już 1163235 osób.
Realna pomoc - Naszą misją jest pomaganie zwierzakom. Jako jedyni ze zbiórki 1% podatku kupujemy i przekazujemy organizacjom samochody interwencyjne Zwierzakobusy.
Partnerstwo - Jako jedyny portal zapewniamy darmowe wsparcie merytoryczne i promocyjne zbiórek.
Społeczność - Zrzeszamy największą w Polsce społeczność ambasadorów i miłośników zwierząt!
Bezpieczeństwo - Dbamy o bezpieczeństwo darowizn, współpracujemy tylko z zarejestrowanymi w publicznych rejestrach organizacjami.
Jak działa RatujemyZwierzaki.pl?
+
RatujemyZwierzaki.pl to portal, którego celem jest jak najszybsze zebranie środków na potrzebujące zwierzaki, a zbiórki mogą zakładać tylko zarejestrowane, podlegające organom nadzorującym organizacje - stowarzyszenia zwykłe, rejestrowane oraz fundacje. Aby zakładać zbiórki na swoich podopiecznych, musisz się zarejestrować - klik. Trwa to tylko chwilkę :)

Po założeniu profilu Twojej organizacji, możesz zbierać środki na ratowanie zwierzaków! Kierujemy się zasadą partnerstwa i wzajemności, więc jeśli masz pytania, potrzebujesz wsparcia lub porady - śmiało pisz do nas. Mamy spore doświadczenie i chętnie się nim podzielimy. Co roku organizujemy zbiórki 1% podatku, w 2023 roku będziemy ponownie walczyć o środki, zbierając 1,5% podatku. Dzięki wsparciu Darczyńców, decydujących się przekazać swoje 1,5% podatku, możemy organizować akcje pomocowe dla Organizacji zwierzęcych. W ubiegłych latach ze środków 1% podatku organizowaliśmy akcje, w ramach których Fundacje i Stowarzyszenia otrzymywały od nas Zwierzakobusy oraz dotacje na ratowanie zwierząt.
Jak założyć zbiórkę?
+
Jeśli zarejestrowałeś już swoją organizację, zaloguj się na portal i wejdź w panel Twojej organizacji. Kliknij przycisk “Nowa zbiórka” i opisz, czego potrzebują Twoi podopieczni. Zbiórka musi mieć jasny cel, by każdy Darczyńca wiedział, na co potrzebne są środki. Wiarygodność i transparentność działań to podstawa! Dodaj zdjęcia, na których dobrze widać Twoje zwierzaki. Pamiętaj, że zbiórkę możesz założyć na każdy cel, jaki mieści się w obrębie Twoich celów statutowych - także na remont azylu, jego budowę, sprzęt do ratowania etc.
Zbiórka jest aktywna od momentu jej założenia przez Ciebie. Na portalu będzie widoczna po zredagowaniu jej przez nasz zespół, który sprawdzi ją pod kątem prawnym, zgodności z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych, stylistycznym, interpunkcyjnym i ortograficznym (trwa to 1-2 dni). Jeśli jednak nie potrzebujesz naszej pomocy w redagowaniu zbiórki, możesz kliknąć “Zablokuj możliwość edycji przez redaktorów RatujemyZwierzaki.pl”. Wtedy nie będziemy ingerować w treść Twojej zbiórki.
Czy osoba prywatna może założyć zbiórkę?
+
Na ten moment zbiórki zakładać mogą tylko organizacje zwierzęce. Osoby prywatne mogą natomiast założyć Skarbonkę - więcej informacji znajdziesz tutaj.
Na jaki cel mogę założyć zbiórkę?
+
Zbiórkę możesz na każdy cel, mieszczący się w obrębie celów statutowych Twojej organizacji. Darczyńcy i Pomocne Firmy mogą wspierać Twoją zbiórkę także poprzez założenie Skarbonki.
Czy mogę założyć zbiórkę na kilka zwierząt lub całą organizację?
+
Tak. Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby organizacji zwierzęcych są bardzo różne i zmienne, dlatego wszystko, co mieści się w Twoich celach statutowych, może być przedmiotem zbiórki.
Czy portal RatujemyZwierzaki.pl pobiera jakąś opłatę?
+
Korzystanie z RatujemyZwierzaki.pl jest darmowe. Serwis prowadzony jest przez Fundację Ratujemy.pl, a 94% każdej darowizny wpływa na wskazaną zbiórkę. 6% kwoty przeznaczane jest na cele statutowe fundacji, w tym finansowanie serwisu, promocję zbiórek i działania marketingowe oraz projektowe, technologiczne, obsługę prawną, księgową, oraz obsługę procedur bezpieczeństwa. To wszystko sprawia, że jesteśmy w gronie najbardziej efektywnych i skutecznych fundacji w Polsce. Możemy też aktywnie wspierać organizacje w docieraniu do większego grona Darczyńców - wystarczy, że napiszesz do nas, że takiej pomocy potrzebujesz. Ze środków z 1% i 1,5% podatku organizujemy akcje pomocowe, w ramach których Fundacje i Stowarzyszenia mogą otrzymać od nas Zwierzakobusy i dotacje na ratowanie zwierząt. Warto o tym pamiętać!

Promocja

Pamiętaj, że nawet najlepiej opisana zbiórka może nie trafić do serc Darczyńców, jeśli nie będziesz jej udostępniał. Im więcej osób dowie się o potrzebach Twoich podopiecznych, tym większe wsparcie popłynie do Twojej organizacji. Dlatego pisanie o Waszej sytuacji, udostępnianie zbiórek i prośby o wsparcie są w zasadzie nieodłącznym elementem działalności na rzecz zwierząt. Zdajemy sobie sprawę, że często nie jest to łatwe, dlatego pamiętaj, by uzupełniać aktualizacje i rezultaty zbiórek - jest to forma podziękowania i odwdzięczenia się za każde wsparcie, jakie dostały zwierzęta. Tutaj znajdziesz poradnik jak skutecznie dodawać aktualizacje oraz rezultaty do zbiórek.
Czy zakładanie zbiórek na RatujemyZwierzaki.pl jest skuteczne?
+
Oczywiście :) Niech liczby przemówią! W ciągu całej naszej działalności udało nam się zebrać 197 430 811 zł na ratowanie zwierzaków, publikując 51527 zbiórek. Współpracujemy z 907 organizacjami i jesteśmy dostępni dla każdego, kto zwróci się do nas z pytaniem czy prośbą. Staramy się wesprzeć każdą organizację, bo wiemy, że ich misja ratowania zwierzaków to trudna praca!
Jakie warunki muszę spełnić, by być promowanym?
+
Zależy nam na wzajemnej i partnerskiej relacji. Dobierając narzędzia promocyjne bierzemy pod uwagę jakość zbiórek, jasny cel, zdjęcia, wspomniane już rezultaty i aktualizacje oraz sam kontakt z organizacją.

Chętnie pomagamy, doradzamy i podpowiadamy, co można zrobić, poprawić i jakich narzędzi używać samodzielnie, by uzyskać wsparcie dla cierpiących zwierząt. Możecie do nas dzwonić i pisać, jeśli macie jakiekolwiek pytania - pewnie nie na wszystkie znamy odpowiedź, ale robimy, co możemy :)
Co to są Skarbonki?
+
Skarbonki to narzędzie dedykowane głównie osobom prywatnym, które chcą wesprzeć konkretną organizację lub zbiórkę, mają pomysł na ciekawą akcję albo mają urodziny, ślub czy inne święto, przy okazji którego chcą się podzielić swoim dobrem. Tutaj znajdziesz informacje, o niesamowitych akcjach, związanych ze skarbonkami - klik.
Kto może założyć skarbonkę?
+
Każdy :)
Czy promocja zbiórek przez FRZ jest darmowa?
+
Tak, pomagamy organizacjom w prowadzeniu zbiórek w ramach naszej współpracy, nie pobieramy za to opłat. Dzięki takiemu wsparciu udało się uratować wiele organizacji przed zamknięciem, zbudować wiele przytulisk, azyli i kupić sporo samochodów :) O zbiórkach, które zakończyły się spektakularnym, niespodziewanym sukcesem, przeczytasz tutaj.

10 kroków skutecznego promowania zbiórki.

Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny artykuł w którym dowiesz się jak w 10 krokach skutecznie wypromować zbiórkę swojej organizacji, który powstał na bazie naszego wieloletniego doświadczenia w pracy ze zbiórkami. Dzięki niemu w przystępny sposób nabierzesz praktycznej wiedzy co do promowania zbiórki, która pomoże Ci w efektywnej promocji zbiórek oraz zbieraniu większej ilości środków na swoje cele.

Artykuł widoczny tylko dla zarejestrowanych i aktywnych organizacji.

Zbiórki

Zbiórki na potrzebujące zwierzęta na portalu RatujemyZwierzaki.pl może założyć tylko organizacja. Jeżeli jesteś opiekunem zwierzaka który potrzebuje pomocy, skontaktuj się z najbliższą fundacją, która pomoże Ci założyć zbiórkę na leczenie Twojego pupila.
Czy po opublikowaniu zbiórki będę mógł ją jeszcze edytować?
+
Jasne! Jeśli zapomniałeś czegoś napisać, możesz w każdej chwili edytować zbiórkę i dodać nowe informacje. Możesz także zmienić czas trwania zbiórki (zakończyć ją wcześniej lub przedłużyć ją). Masz także możliwość zmiany kwoty (zmniejszyć ją lub zwiększyć), ale pamiętaj o tym, by dodać aktualizację z wyjaśnieniem, skąd pojawiają się takie zmiany. Wielu Darczyńców uważnie śledzi zbiórki, a dodając wyjaśnienia, unikniesz niepotrzebnych wątpliwości i niejasności.
Czy mogę założyć kilka zbiórek?
+
Tak, na portalu nie ma odgórnego limitu liczby zbiórek. Zdajemy sobie sprawę, że czasem potrzeb jest mnóstwo i trudno zawrzeć je w jednej zbiórce :) Najskuteczniejsze to te, które poruszą najwięcej serc. Dlatego warto jasno opisać cel, potrzeby Twojej organizacji, zwierzaki, jakie masz pod opieką, a później aktualizować zbiórkę o nowe informacje. Ostatnim etapem procesu prowadzenia zbiórek jest dodanie rezultatu, jeśli ta się zakończyła. Dzięki informowaniu Darczyńców o tym, na co wydane zostały ich darowizny, rośnie wiarygodność Twojej organizacji i zaufanie do niej. A wtedy łatwiej dotrzeć z apelem o pomoc, jeśli ponownie będzie taka potrzeba :)
Czy muszę określić planowaną do zebrania kwotę?
+
Nie, możesz wpisać “0” w pole, gdzie wpisujesz kwotę zbiórki. Czasami organizacje wybierają tę opcję, jeśli trudno im oszacować, ile mogą potrzebować środków. Wiemy, że często pojawią się niespodziewane wydatki albo leczenie się przedłuży. Z naszego doświadczenia jednak wynika, że lepszy odbiór mają te zbiórki, w których kwota jest wskazana - wiadomo wtedy, do jakiego celu dążymy. Ale jak wspomnieliśmy wyżej - to Wasza decyzja. Zawsze możecie też edytować zbiórkę i zmienić wysokość kwoty, ale wtedy zawsze warto dodać aktualizację z wyjaśnieniem, aby uniknąć niepotrzebnych niejasności.
Jak długo trwa uruchomienie zbiórki?
+
Możecie zbierać środki od razu po założeniu zbiórki. Na portalu będzie aktywna po tym, jak sprawdzi ją redaktor - zwykle trwa to 1 - 2 dni robocze.
Czy moja zbiórka będzie redagowana przez portal RatujemyZwierzaki.pl?
+
To zależy od Ciebie :) Zgodnie z naszym regulaminem każda zbiórka przechodzi weryfikację przed upublicznieniem jej na portalu RatujemyZwierzaki.pl. Nasz redaktor sprawdza ją pod kątem Ustawy o Ochronie Danych Osobowych, wizualnym, stylistycznym, ortograficznym i interpunkcyjnym. Jeśli jednak nie potrzebujesz naszego wsparcia w tym zakresie, w panelu edycji zbiórki zaznacz opcję “Zablokuj możliwość edycji przez redaktorów RatujemyZwierzaki.pl”. Wtedy sprawdzimy zbiórkę tylko pod kątem Ustawy o Ochronie Danych Osobowych. Zgodnie z naszym wieloletnim doświadczeniem robimy wszystko, aby udało Wam się jak najszybciej i jak najefektywniej zebrać potrzebne środki.
Jakie są poszczególne kroki założenia zbiórki?
+
Jeśli jeszcze nie zarejestrowałeś/aś swojej organizacji na portalu, wejdź tutaj - i zarejestruj swoją organizację (fundację, stowarzyszenie zwykłe lub rejestrowe). Po zakończeniu rejestracji i weryfikacji organizacji przez nasz zespół, możesz zakładać zbiórki, wchodząc do panelu swojej organizacji.
Co stanie się, jeśli nie zbiorę planowanej kwoty?
+
Bez względu na to, jaką kwotę zbierzesz, środki trafiają na cele statutowe Twojej organizacji. Wystarczy, że przez panel swojej administracji zlecisz wypłatę środków z konkretnej zbiórki. Jeśli potrzebujesz porady lub wsparcia jak skuteczniej pisać o potrzebach Twoich podopiecznych, napisz do nas.
Czy po zebraniu planowanej kwoty mogę dalej zbierać środki?
+
Tak, możesz dalej zbierać środki, nawet jeśli zbiórka osiągnęła już 100%. Możesz też ją przedłużyć i zmienić kwotę - pamiętaj jednak, żeby o każdej takiej zmianie poinformować Darczyńców poprzez napisanie aktualizacji lub rezultatu do zbiórki.
Jak długo może trwać zbiórka?
+
To zależy od Ciebie. Jeśli cel zbiórki jest duży, jak na przykład remont czy budowa azylu, czas trwania może być dłuższy. Zawsze możesz też skrócić lub przedłużyć zbiórkę, jednak i w tym przypadku należy poinformować Darczyńców o zmianach i tym, co się u Was dzieje.
Czy mogę zmienić termin zakończenia zbiórki w czasie jej trwania?
+
Tak. Termin zakończenia zbiórki zmienisz w panelu organizacji po edycji zbiórki. Jeśli nie zebrałeś potrzebnej kwoty, zmień zdjęcie główne, dodaj aktualizację i udostępniaj ją w swoich social mediach - czasem potrzebna jest niewielka zmiana, by Darczyńca zainteresował się losem Twoich podopiecznych.
Czy mogę prowadzić jednocześnie zbiórkę na innych portalach?
+
Zgodnie z naszym regulaminem organizacje nie mogą prowadzić zbiórek na te same cele na różnych portalach. Często wywołuje to niejasności i pytania od Darczyńców. Organizacje mogą prowadzić zbiórki na odmienne cele na innych portalach, ale nasze doświadczenie mówi, że nie jest to dobre wyjście. Odradzamy prowadzenia zbiórek na tych samych portalach, ponieważ to zmniejsza wiarygodność i uniemożliwia zebranie całej społeczności Darczyńców w jednym miejscu. Zakładanie zbiórek na różnych portalach rodzi też pytania o to, jaka kwota jest tak naprawdę potrzebna i ile wsparcia już otrzymałeś.
RatujemyZwierzaki.pl to największy i najstarszy portal crowdfunding’owy w Polsce, ukierunkowany tylko na pomoc zwierzakom. Mamy w tym wieloletnie doświadczenie i rozwijamy portal tak, aby odpowiadał na potrzeby wszystkich jego użytkowników. Wspieramy organizacje w promocji, dbamy o jakość zbiórek, promujemy adopcje i tworzymy mnóstwo treści, dotyczących opieki nad zwierzętami. Ze środków z 1% i 1,5% podatku organizowaliśmy i dalej organizujemy akcje pomocowe, w ramach których Fundacje i Stowarzyszenia mogą otrzymać od nas Zwierzakobusy i dotacje na ratowanie zwierząt. Warto o tym pamiętać!
Co mogę zrobić, aby moja zbiórka została wyświetlona na wyższej pozycji?
+
Wybierając wyróżnione zbiórki i na slider kierujemy się tym, czy organizacja uzupełnia aktualizacje i rezultaty zbiórek, dodaje zdjęcia, promuje zbiórki w swoich social mediach, ma z nami kontakt - zwracamy uwagę na to, jak przebiega nasza współpraca. Zdarza się czasem, że organizacje proszą nas o pomoc w promocji czy wyróżnieniu zbiórki - staramy się wesprzeć każdego, kto jest w pilnej potrzebie!
Co zrobić jak zbiórka się zakończyła?
+
Ostatni etap prowadzenia zbiórek, to dodanie jej rezultatu i wypłata środków. Pełen rezultat rozumiemy jako: - dodanie zdjęcia zwierząt/zwierzaka, których/ego dotyczyła zbiórka, - opisu, na co zostały wydatkowane środki, - podziękowania dla Darczyńców. - dodanie faktur - dobrze udokumentowana zbiórka zawsze wzbudza większą wiarygodność i zaufanie w oczach Darczyńców.
Wstawianie pełnych rezultatów jest szalenie ważne, bo dzięki temu pokazujesz, że to, co robią dla Ciebie Darczyńcy, jest przez Ciebie zauważone i docenione. Zyskujesz zaufanie Darczyńców, jeśli informujesz ich o tym, że skutecznie pomogli Twoim podopiecznym.
Codziennie wieczorem wrzucamy posty na nasz FB, w których opisujemy, jak zmienił się los zwierząt dzięki wsparciu Darczyńców, regularnie zamieszczamy też dobre wieści na naszym blogu. Jeśli będziesz uzupełniać rezultaty, będziemy mogli pokazać efekty Twoich działań w naszych social mediach.
Aby dodać rezultat do zbiórki, wejdź w panel swojej organizacji.
Co jeśli zmieni się cel mojej zbiórki?
+
W takim przypadku nie zmieniaj dotychczasowej treści zbiórki. Dodaj aktualizację, w której wyjaśnisz Darczyńcom, że zmieniła się sytuacja. Na pewno to zrozumieją!

Wypłaty

Na jakie konto mogę wypłacić zebrane pieniądze?
+
Zebrane środki przelewamy na konto organizacji, które podałeś przy rejestracji Twojej organizacji na portalu. W trosce o bezpieczeństwo darowizn, nie przelewamy środków na prywatne konta.
Jak wypłacić zebrane pieniądze?
+
Wejdź w panel swojej organizacji i kliknij w Wypłaty. Tam znajdziesz wszystkie aktywne zbiórki. Obok każdej z nich znajduje się zebrana kwota oraz przycisk “Wypłać”. Kliknij przycisk i czekaj na przelew!
Jak długo trwa proces wypłaty pieniędzy?
+
Zgodnie z naszym regulaminem mamy 4 dni robocze na wysłanie przelewu, jednak zazwyczaj trwa to 1-2 dni.
Kiedy mogę wypłacić środki?
+
Środki możesz wypłacić w dowolnym, dogodnym dla Ciebie momencie.
Jak często mogę wypłacać pieniądze z mojej zbiórki?
+
Wypłaty środków ze zbiórek na konto Twojej fundacji/stowarzyszenia dokonujemy raz dziennie w dni robocze. Wystarczy zatem, że zlecisz wypłatę jeden raz danego dnia. Jeśli potrzebujesz środków przed weekendem, nie zlecaj wypłaty środków na ostatni moment!
Czy wypłata pieniędzy powoduje wyzerowanie licznika wpłat na stronie zbiórki?
+
Nie, na stronie zbiórki widnieje kwota, którą zebrałeś, a nie ta, którą wypłaciłeś.
Czy mogę otrzymać fakturę?
+
Fundacja Ratujemy.pl nie wystawia faktur oraz rachunków, ponieważ prowadzi wyłącznie nieodpłatną działalność statutową i nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.
Czy od zebranej kwoty muszę zapłacić podatek?
+
Nie. Współpracujące z nami organizacje nie muszą płacić podatku, bo zebrane środki przeznaczają na realizację celów statutowych - a te są zwolnione z podatku dochodowego (art. 17 ustawy z 15 lutego 1992 r. o pdop).

Bezpieczeństwo

Fundacja Ratujemy.pl walczy i wspiera prawa zwierząt i pomaga niwelować efekty okrucieństwa, jakie spotykają zwierzaki. Naszym celem jest jak najszybsze zebranie środków na leczenie, rehabilitacje, ratowanie od rzeźni, utrzymanie. A nawet transport! Dlatego ze zbiórki 1% podatku wyposażamy fundacje i stowarzyszenia w Zwierzakobusy - samochody interwencyjne. Dbamy o bezpieczeństwo darowizn, współpracujemy tylko z zarejestrowanymi w publicznych rejestrach organizacjami.
Jak RatujemyZwierzaki.pl weryfikuje organizacje?
+
 1. Portal RatujemyZwierzaki.pl współpracuje z organizacjami, które podlegają publicznym organom nadzorującym i są wpisane do publicznych rejestrów.
 2. Fundacja, po wypełnieniu formularza rejestracyjnego dostępnego pod linkiem "Załóż profil organizacji” ma obowiązek wysłania przelewu weryfikacyjnego na kwotę 0,01 zł. Celem jest weryfikacja danych rachunku bankowego podmiotu ubiegającego się o rejestrację w Serwisie. Dzięki temu wiemy, że środki zebrane na rzecz działań trafią na odpowiednie konto bankowe. Akceptacja zgłoszenia jest jednoznaczna z posiadaniem przez organizację niezbędnych dokumentów weryfikujących (np. statut, wpis do KRS).
 3. W przypadku zgłoszenia wątpliwości przez Darczyńcę co do treści zbiórki zamieszczonej przez organizację partnerską, RatujemyZwierzaki.pl może zobligować organizację do nadesłania dodatkowych dokumentów.
 4. Każda organizacja jest zobowiązana do przesłania rezultatu zbiórki i, na prośbę serwisu RatujemyZwierzaki.pl, stosownych dokumentów potwierdzających stan zwierzaka.
Bardzo lubimy pomagać i cieszy nas, że możemy robić to w tak licznym gronie. Zawsze czekamy na dobre wieści!
Kiedy moja zbiórka będzie widoczna na profilu mojej organizacji?
+
Jako aktywny link działa już od momentu założenia jej przez Ciebie, więc środki możesz zbierać od razu. A na portalu pojawi się po redakcji przez naszego redaktora - trwa to 1-2 dni robocze.
Czy zebrane środki mogą zostać w jakiś sposób zablokowane przez portal RatujemyZwierzaki.pl?
+
Jeżeli otrzymamy potwierdzone stosownymi dokumentami informacje, że treść zbiórki jest niezgodna ze stanem faktycznym, kontaktujemy się z organizacją, by wyjaśnić sytuację. W przypadku braku odpowiedzi ze strony organizacji, możemy zablokować wypłatę środków lub wstrzymać zbiórkę. Wierzymy jednak, że zależy Wam na szybkim wyjaśnieniu każdej sprawy i rozwianiu ewentualnych wątpliwości :)

Kontakt

Jeżeli w pytaniach powyżej nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, to śmiało skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania: kontakt@ratujemyzwierzaki.pl