Budujemy nowe Jeżurkowo! Brakuje już tak niewiele! Dołącz!

Zbiórka zakończona
Wsparło 6 011 osób
176 121 zł (100,06%)

Rozpoczęcie: 7 Listopada 2018

Zakończenie: 20 Sierpnia 2019

Dziękujemy za Twoje wsparcie – bez Ciebie nie udałoby się zebrać potrzebnej kwoty.
Razem wielką mamy moc!
Gdy tylko otrzymamy rezultat zbiórki, zamieścimy go na stronie.
02 Lipca 2019, 19:54
Rośnie nowe pokolenie dzikich sierot

Aktualizacja lato 2019 - czas mija bardzo szybko, w Jeżurkowie odchowywane jest kolejne pokolenie jeżowych sierot. Tylko w maju i czerwcu przywieziono ponad 60 jeżątek, a proces odchowywania wyglada mniej wiecej tak:

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Jeżurkowo w Skierdach pod Warszawą, działa od ośmiu lat. Jest finansowany wyłącznie z prywatnych darowizn, nie korzysta z pomocy żadnej instytucji państwowej. W ostatnich latach do Jeżurkowa trafia około 200 dzikich zwierząt rocznie. Opiekunom udaje się uratować życie i przywrócić naturze 3/4 z nich. Jak sama nazwa wskazuje - Jeżurkowo zajmuje się jeżami. W roku 2017 dzięki pomocy setek darczyńców, w ośrodku wybudowano szpital dla jeży, a w 2018 udało się zakupić do niego podstawowe wyposażenie.

Jeżurkowo jest prawdopodobnie najmniejszym w Polsce ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt wpisanym na oficjalną listę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Niewielki szpital i dwie zagrody zewnętrzne dla jeży - jedna dla rekonwalescentów i druga dla zwierząt hibernujących w zimie - to wszystkie zasoby ośrodka. Liczba ratowanych zwierząt rośnie z roku na rok, a Jeżurkowo rozpaczliwie potrzebuje przestrzeni. Tym bardziej, że od pewnego czasu do ośrodka przywożone są nie tylko jeże. Poszkodowane przez los wiewiórki, nietoperze, młode zające i inne drobne ssaki - opiekunowie nikomu nie odmawiają pomocy.

Zapadła decyzja o zakupie przylegającej do ośrodka działki. Decyzja ryzykowna, bo zgodnie z podpisanym aktem notarialnym fundacja wpłaciła 10% całej kwoty, a pozostałą część ma zapłacić do września 2019 roku. Plany powiększenia Jeżurkowa rozpisane są na 3 lata, jednak ten pierwszy i najtrudniejszy krok - zakup działki, trzeba wykonać już teraz.

Zdjęcie nie mówi zbyt wiele, 1149 m2 chwastów i samosiejek. Jednak wstępny projekt nowego Jeżurkowa wyjaśnia wszystko.

Na nowym terenie zostanie wybudowany niewielki budynek spełniający rolę hibernatorium dla jeży w zimie (1). Będzie około dwudziestu zagród adaptacyjnych dla jeży, niezbyt dużych, ale z możliwością ich łączenia ze sobą (4). Powstanie ogromna woliera zewnętrzna dla wiewiórek (3) i rozlatywalnia dla nietoperzy (2). Pozostanie także miejsce na inne woliery, które zostaną zbudowane w miarę bieżących potrzeb.

Liczba ratowanych rocznie zwierząt będzie mogła się zwiększyć z 200 obecnie do 400-500 po powiększeniu ośrodka. Los setek dzikich zwierząt i przyszłość Jeżurkowa jest w Państwa rękach. Bardzo prosimy o wsparcie.

Wsparło 6 011 osób
176 121 zł (100,06%)