Stowarzyszenie "Pomagam Bocianom" Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt

Stowarzyszenie "Pomagam Bocianom" Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt
Adopcje
Wspieraj co miesiąc

Reprezentant Henryk Leśniak

E-mail kontakt@pomagambocianom.pl

Telefon 518019070

Lokalizacja Żychlin, łódzkie

Witajcie na naszej stronie poświęconej pomocy, dla naszego ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt.

Nasze Stowarzyszenie "Pomagam Bocianom" zajmuje się od lat pomocą bocianom białym łac. Ciconia ciconia, bocianom czarnym łac. Ciconia nigra.

Nasza pomoc polega na zajmowaniu się miejscami lęgowymi, staramy się interweniować w każdej sprawie po wcześniejszej naszej weryfikacji zgłoszonego zdarzenia, podejmujemy kroki, aby chronić cenne miejsca lęgowe tych ptaków, także inwentaryzujemy gniazda, prowadzimy akcje obrączkowania ptaków, a co najważniejsze zajmujemy się bocianami, które wskutek nieszczęśliwych zdarzeń losowych zostają ranne i aby przeżyć potrzebują ludzkiej pomocy.

Prowadzimy ścisłą współpracę z Azylem w Warszawskim ZOO - wymieniając się doświadczeniem wspólnie pomagamy tym cudownym ptakom, które są symbolem naszej polskiej wsi.


Dzielnie wyznaczając sobie cele, jednogłośnie w naszym stowarzyszeniu padł pomysł, aby utworzyć Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, postanowiliśmy utworzyć taki ośrodek przy naszym Stowarzyszeniu "Pomagam Bocianom".


Oczywiście wiązało się to z szeregiem wymogów infrastrukturalnych, oraz ustawowych, które zweryfikował Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska i od kwietnia 2022 roku zostaliśmy oficjalnie Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.


Nie chcemy spoczywać na tzw. laurach i dalej wyznaczamy sobie kolejne cele, aby naszym podopiecznym w ośrodku żyło się lepiej.


Trafia do nas bardzo dużo ptaków ze złamaniami kości w skrzydłach, po porażeniu prądem, które potrzebują pomocy, leków, opatrunków, specjalistycznej diagnozy lekarskiej, dokonania prześwietleń RTG, USG, to niestety wszystko kosztuje i generuje poważne koszta.


Zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe naszego ośrodka tj, zapewnienie zwierzętom przebywającym u nas pokarmy (ryb, podrobów, owadów, małych ssaków, którymi żywią się ptaki będące pod naszą opieką.


Poniżej filmik z woliery podczas karmienia.


Niektóre bociany zimujące w Polsce potrzebują pomocy z naszej strony, nie odleciały z wielu powodów, osłabione, posiadające urazy nie są w stanie przetrwać długotrwałych mrozów, a kiedy pola i łąki pokryte są zimowym puchem głodują...

Zapewniamy im odpowiednie warunki do przezimowania, w cieple, z pełnowartościowym wyżywieniem, nabierają sił na kolejny sezon lęgowy.

Jedna z wolier ze sztucznym gniazdem.


Młode ptaki często trafiają do nas do ośrodka, powodów i przyczyn jest wiele, np.: silne wichury letnią porą, podczas których zniszczeniu ulegają drzewa i słupy na których znajdowały się bocianie gniazda, w wyniku czego bociany spadają na ziemię, niektóre z nich mają szczęście i są w stanie wrócić na wolność w pełni sił.

Staramy się zapewnić im naturalne warunki i pod naszym okiem uczą się latać, nabierając sił do jesiennej migracji.

Bocian po porażeniu prądem, w wyniku upadku mający uraz obojczyka, kości kruczej, a w dalszej diagnozie RTG wykryte dwie kule postrzałowe.

Młody bocian, złamanie otwarte kości ramienia, bocian znaleziony przez kierowcę przy drodze w rowie, co świadczy o potrąceniu przez samochód, przywieziony do nas, opatrzony, podane leki sprawiły, że bocian nie cierpiał i mógł zostać poddany operacji.

Jako jedyni w Polsce dokonaliśmy inkubacji porzuconych jaj, w wyniku śmierci jednego z bocianich rodziców, inkubacja zakończyła się sukcesem i możemy pochwalić się narodzinami młodego bocianka w naszym Ośrodku.

Tych przyjmowanych "bocianich" przypadków jest naprawdę wiele, naprawdę chcemy pomagać i stanowić jak najlepszy Azyl dla tych jakże majestatycznych ptaków.

Nie jesteśmy wspierani przez żadną instytucję państwową, czy samorządową, potrzebujemy Waszego wsparcia.


Naszym celem jest doposażyć nasz Ośrodek Rehabilitacji o dodatkowy sprzęt, zapewniający nam odpowiednie warunki do pracy :

leki, opatrunki, igły, strzykawki etc...
inkubator - profesjonalny spełniający jakże trudne wymogi co do inkubacji jaj bocianich,
RTG - mając na miejscu sprzęt jesteśmy w stanie stwierdzać precyzyjnie urazy, oraz od razu wprowadzać leczenie,
woliera - dla bocianów potrzebujących tzw. wzmożonej opieki, nie nadających się do poruszania się po wolnym wybiegu,
pojazd do przewożenia rannych, potrzebujących transportu zwierząt.

Każda złotówka przekazana dla nas, zostanie odpowiednio zainwestowana w jak najlepszy rozwój Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

Dokumenty potwierdzające naszą działalność, opinie, uchwały

https://bip.gminazychlin.pl/uchwala/5970/uchwala-nr-xlvi-227-2022

Nasza strona internetowa na której można śledzić nasze poczynania

https://pomagambocianom.pl/

Kamera online - z gniazda w naszym Ośrodku

https://pomagambocianom.pl/transmisja/

Pomogli

Ładuję...

Adopcje