Śmierć głodowa

Zbiórka zakończona
Wsparły 94 osoby
2 773,63 zł (13,86%)

Rozpoczęcie: 25 Października 2020

Zakończenie: 31 Grudnia 2020

Dziękujemy za Twoje wsparcie – każda złotówka jest cenna.
Razem wielką mamy moc!
Gdy tylko otrzymamy rezultat zbiórki, zamieścimy go na stronie.

23-letni szkielet konia pokryty skórą. Zero mięśni. Zero tłuszczu. Ogromny, śląski wałach, który w  młodości ważył prawdopodobnie ponad 800 kg, a którego teraz została raptem połowa.... To krótki opis naszego nowego podopiecznego. Historia Revlona nie jest jedną z tych o koniu wyciągniętym z ciasnej komórki, czy trzymanego na krótkim łańcuchu. Revlon miał swój boks, mały wybieg. Geneza jego cierpienia wzięła się z niewiedzy, ogromnego zaniedbania, braku reakcji na złą kondycję zwierzęcia.

Jak powiedziała Lekarz Weterynarii, obecna na miejscu "Jest przykładem samozagłodzenia". Wyobrażacie sobie konia, który stoi w boksie pełnym siana i słomy, ale nie może nic zjeść? to chyba jeszcze gorsze niż stanie w boksie całkiem pustym... 

Revlon miał wykonane badanie krwi i kału. Nie wskazały one przyczyny jego głodowej kondycji. Zaskakująco dobre wyniki morfologii i biochemii pozwoliły na poddanie konia sedacji i wykonanie badania stomatologicznego. Wszystko jasne... Brak części zębów, krawędzie ostre jak brzytwy, skrajnie krzywy zgryz, poranione policzki i język. Wszystko, co Revlon wziął do ust, wypadało w formie zbitej kulki, po chwili nieudolnego przeżuwania. 

Revlon jest już po pierwszych zabiegach stomatologicznych. Ma usunięte najbardziej zmienione chorobowo siekacze, wytarnikowane krawędzie. Mimo skrajnie złej kondycji jest to koń o ogromnej woli walki. Za każdym razem, gdy widzi człowieka z wiadrem pełnym paszy, głośno rży pokazując, jak bardzo chce jeść i.... żyć! Żeby mógł odbudować brakującą połowę swojego ciała, karmiony jest obecnie specjalnie przygotowaną, wysokokaloryczną mieszanką pasz. Oprócz siana dostaje: musli, granulat, sieczkę, trawokulki i olej lniany. Wszystko 5-6 razy dziennie. Miesięczne koszty tak intensywnego żywienia wahają się między 1500-2000 zł. Żeby zapewnić mu życie w komforcie, niezbędne są regularne kontrole stomatologiczne. Żeby mógł przetrwać zimę - ciepłe derki. 

Revlon całe życie pracował dla ludzi. Brał udział w zajęciach dla dzieci i młodzieży w jednym z ośrodków wychowawczych. Z pewnością niejeden młody człowiek zawdzięcza mu wiele miłych wspomnień. Dla wielu z nich był pocieszeniem i wparciem. W imieniu Revlona prosimy Was o pomoc. Zasłużył na godną emeryturę, nie na śmierć głodową!

Załączamy opis lekarski oraz zdjęcia RTG, żeby każdy z Was wiedział, o jakiej skali problemu piszemy:

W dniu 5.10.2020 r. przyjęto wałacha Revlon do gabinetu weterynaryjnego GlobalWet Dobrodzień na leczenie stacjonarne. Koń w chwili przyjęcia w kondycji głodowej (1 / 9 BCS). Zwierzę bardzo aktywne, o normalnym pragnieniu i łaknieniu. Koń nie potrafił prawidłowo pogryźć i przeżuć siana oraz trawy – wypadające wałeczki z jamy ustnej. Brak problemu z przyjmowaniem paszy treściwej, trawokulek oraz sieczki na mokro. Temperatura ciała w normie, tętno prawidłowe, perystaltyka zachowana, błony śluzowe różowe. Kał normalnej konsystencji. 

W związku ze złą kondycją wałacha oraz problemem w pobieraniu paszy objętościowej wykonano badanie stomatologiczne. Stwierdzono liczne skaleczenia w przedsionku jamy ustnej, jednolity, twardy i bolesny obrzęk dziąseł wokół wszystkich siekaczy żuchwy. Zęby sieczne szczęki z silnie wyrażonymi cechami syndromu EOTRH. W badaniu jamy ustnej stwierdzono liczne uszkodzenia i blizny na błonie śluzowej policzków, na krawędziach bocznych języka podłużne rany. Zmiany były wynikiem bardzo ostrych krawędzi zębów policzkowych. Zgryz zakwalifikowano jako falowy, z silnie przerośniętymi zębami 309/310 oraz 409/410, które raniły także błonę śluzową podniebienia. Wysokie „dzioby” w części rostralnej zębów 306 i 406 oraz kaudalnej 311 i 411.  Wada zgryzu skutkuje niemal całkowitym starciem zębów 108-110 oraz 208-210. Koń w wyniku powyższych zaburzeń utracił większość powierzchni żuchwowej zębów, co uniemożliwia mu prawidłowe pobieranie i przeżuwanie paszy objętościowej. 


Badanie radiologiczne:

Zęby sieczne szczęki oraz żuchwy wykazują zmiany charakterystyczne dla syndromu EOTRH – hypercementoza oraz zmiany lityczne w obrębie korzeni. Widoczna także zmiana w okolicy wierzchołka korzenia zęba 301 (możliwy ropień okołowierzchołkowy). Zdjęcia RTG zębów policzkowych ukazują silnie falowy zgryz, brak zęba 109 oraz 209, szczątkowe zęby 108 i 110 oraz 208 i 210.  


Leczenie:

Wprowadzono następującą dietę:

4 -6 x dobę trawokulki + sieczka z lucerny + granulat + pasza dla seniorów ( wymieszane, podawane na mokro )
siano i woda do woli
Wykonano ekstrakcję zębów 103,102, 201 oraz 301 i 401 w sedacji ze znieczuleniem miejscowym, oraz okołonerwowym. Przeprowadzono odontoplastykę zębów policzkowych. 


Zalecenia:

karmienie 4-6 x dobę
trawokulki i sieczka jako podstawa diety
pasza i granulat dla seniorów
olej lniany 250 ml/dobę (należy zacząć od 50 ml/ dobę i stopniowo zwiększać podawaną ilość)
stały dostęp do siana
stały dostęp do wody
wybieg z dostępem do siana lub trawiaste pastwisko
2 x dobę po 30 min spaceru w ręce (w celu wzmocnienia mięśni)
kontrola stanu pacjenta za ok. 30 dni 
regularna opieka stomatologiczna (co 3 miesiące)

Pomogli

Ładuję...

Organizator
0 aktualnych zbiórek
16 zakończonych zbiórek
Wsparły 94 osoby
2 773,63 zł (13,86%)