Fundacja Save Wild Cats Foundation

Fundacja Save Wild Cats Foundation

Reprezentant Mariusz Smoleń

E-mail kontakt@ratujmydzikiekoty.pl

Telefon 566577177

Lokalizacja Toruń, kujawsko-pomorskie

Fundacja Save Wild Cats Foundation powstała na początku roku 2019, w celu promowania ochrony zagrożonych gatunków rzadkich kotów. Jednocześnie, zaczęliśmy we współpracy z placówkami naukowymi przygotowywać podwaliny pod pierwszy na świecie kompletny bank materiału genetycznego rzadkich gatunków kotów.

Nasze działania aktualnie skupiają się przede wszystkim na networkingu i pozyskiwaniu kontaktów do ośrodków chroniących i badających koty. Prowadzimy rozmowy z placówkami w Gabonie, RPA, Tajlandii i Malezji. Współpracujemy również z Ambasadą RP w Malezji.

Drugim bardzo dużym i ważnym projektem, który mamy w planach, jest budowa w Polsce laboratorium zajmującego się zapłodnieniem i rozrodem rzadkich gatunków kotów. Pozyskane poprzez zapłodnienie in vitro zwierzęta będą zwracane środowisku w kraju ich występowania.

Gatunkami, które szczególnie nas interesują, są: kotek kusy (do niedawna uznawany za wymarłego, zdjęcie poniżej), lamparcik marmurkowy oraz pantera sundajska (gatunek najbardziej zbliżony do kotów pierwotnych występujących w plejstocenie). Wierzymy, że nasze działania przyczynią się walnie do wzrostu populacji tych rzadkich zwierząt oraz ich odbudowy w macierzystych krajach.

Jesteśmy zainteresowani pozyskiwaniem partnerów zarówno finansowych, jak i technologicznych, którzy barterowo pomogą nam w zakupach biletów lotniczych czy sprzętu na wyprawy w poszukiwaniu kotów. 

Kotek kusy (Prionailurus planiceps)