Pomóżmy klaczy złapać oddech. Starsza siwa klacz błaga o pomoc w leczeniu

Zbiórka zakończona
Wsparło 75 osób
2 835 zł (14,17%)

Rozpoczęcie: 2 Lutego 2020

Zakończenie: 12 Marca 2020

Godzina: 23:59

Dziękujemy za Twoje wsparcie – każda złotówka jest cenna.
Razem wielką mamy moc!
Gdy tylko otrzymamy rezultat zbiórki, zamieścimy go na stronie.
10 Marca 2020, 17:26
Smutne pożegnanie :(

Niestety Biżutka umarła, choroba obturacyjna Ją pokonała. Bardzo nam smuto bez Niej. Dziękujemy wszystkim za wspaniałką pomoc. Zbiórkę zostawiamy jeszcze 2 dni, może grosik wpadnie na faktury za leczenie.

Przyjęliśmy do Maltusi 18-letnią siwą klacz w bardzo złym stanie, jest wychudzona i bardzo źle oddycha, podejrzewamy u niej RAO (przewlekła obturacyjna choroba płuc, którą możemy tylko poprzez właściwe leczenie i profilaktykę bardzo spowolnić lub w najlepszym przypadku zatrzymać rozwój choroby). Siwa stała od września tylko w boksie w stajni, gdzie miała dostęp do siana, słomy i owsa, ale brak świeżego powietrza i zapylona, zanieczyszczona pasza zrobiły swoje. Klacz przyjechała o godz. 9 rano w piątek (31.01.2020), a my od razu zamówiliśmy wizytę weterynaryjną.

Potwierdziły się nasze obawy, niestety to RAO, klacz dostała odpowiednie leki. Leczenie będzie długotrwałe i kosztowne. Od razu zamawiamy zioła i pasze dla koni z problemami układu oddechowego. Zamówiliśmy również otręby ryżowe, aby odbudować masą mięśniową klaczy. Bardzo prosimy Państwa o pomoc w zakupie kolejnej partii paszy i ziół dla klaczki.

Teraz czekają nas kolejne badania i wizyty wyspecjalizowanych weterynarzy. Chcemy wykonać BAL, czyli płukanie oskrzelowo-pęcherzykowe. Badanie to umożliwia diagnostykę chorób dolnych dróg oddechowych, czyli przede wszystkim RAO (dawniej COPD, obecnie astma końska).

Polega ono na wprowadzeniu do drzewa oskrzelowego chorego konia około 200-300 ml płynu fizjologicznego, a następnie odzyskaniu popłuczyn, które poddaje się badaniu laboratoryjnemu. Ocenie podlegają elementy komórkowe próbki, na przykład duża ilość neutrofilów stanowi podstawę do rozpoznania RAO. BAL umożliwia wczesne postawienie diagnozy, rozpoczęcie leczenia adekwatnego do nasilenia stanu chorobowego i zahamowanie postępu choroby.

Objawami mogącymi świadczyć o konieczności wykonania badania jest przede wszystkim kaszel (pojedyncze kaszlnięcia przy pierwszym kłusie również powinny niepokoić), duszność widoczna w postaci „pompowania brzuchem” lub rozdęcia chrap. Nasza klaczunia takie objawy właśnie ma. Warto pamiętać, że nieleczone choroby zapalne dolnych dróg oddechowych prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń tkanki płucnej i mają charakter postępujący.

W obecnej chwili klacz przebywa bardzo dużo na świeżym powietrzu, dostaje moczone pasze. Zapoznaje się z nowym otoczeniem i końskimi towarzyszami. Kochani dzięki Waszej pomocy chcielibyśmy zdiagnozować dokładnie kobyłkę, wdrożyć intensywne leczenie i zapewnić odpowiednie warunki bytowe.

Mamy już dwa konie z RAO (Liberia i Pako) wiemy, jaki jest koszt leczenia, leków i badań. Z Liberią było już tak kiepsko, że była hospitalizowana. Dzięki Państwa pomocy mogliśmy szybko i sprawnie leczyć Liberię i pokryć koszty kliniki.

Pomogli

Ładuję...

Organizator
4 aktualne zbiórki
18 zakończonych zbiórek
Wsparło 75 osób
2 835 zł (14,17%)