❗️Płonie Biebrza! Potrzebne wsparcie❗️

Zbiórka zakończona
113 667,83 zł
Wsparło 2 650 osób

Rozpoczęcie: 21 Kwietnia 2020

Zakończenie: 5 Maja 2020

Dziękujemy za Twoje wsparcie – każda złotówka jest cenna.
Razem wielką mamy moc!
Gdy tylko otrzymamy rezultat zbiórki, zamieścimy go na stronie.
27 Kwietnia 2020, 15:07
[Aktualizacja]

Wraz z Fundacją Siepomaga podjęliśmy decyzję, że środki trafią do wspólnej puli zbiórki - www.siepomaga.pl/biebrza. Na ten moment ze środków zebranych na zbiórce udało się zorganizować nawigujący helikopter Robinson R-44, który będzie koordynował i wspierał działania na miejscu. 

Jesteśmy także w trakcie sprowadzania z Niemiec specjalistycznego kosza gaśniczego BambiBucket!

DZIĘKUJEMY!

Pokaż wszystkie aktualizacje

26 Kwietnia 2020, 11:44
[Aktualizacja 25.04.2020]

Nareszcie możemy odetchnąć! Sytuacja jest opanowana! Pożar od dwóch dni uznawany jest za opanowany, ognia na ten moment już nie widać. W niektórych miejscach nadal płonie torf, sytuacja musi być więc nadal kontrolowana. Jeśli ogień wejdzie pod ziemię, będzie się tlił nawet miesiącami, a przy większych wiatrach ogień rozgorzeje na nowo.

Fot. Biebrzański Park Narodowy

Mimo że najgorsze za nami, zginęło wiele zwierząt, zwłaszcza młodych, które nie miały szans na ucieczkę. Straty dla przyrody są ogromne. Cały czas trwa szacowanie zniszczeń - w związku z tym będziemy Was informować na co najbardziej w tej chwili potrzebne są środki. 

Dziękujemy za całe okazane wsparcie! Dziękujemy też z całego serca wszystkim strażakom, który narażali swoje życie, by uratować Biebrzę!

26 Kwietnia 2020, 09:25
[Aktualizacja 23.04.2020]

Do walki o Biebrzę dołączyła Marta Żmuda-Trzebiatowska!

22 Kwietnia 2020, 12:48
[Aktualizacja]

Nie mamy dobrych wieści...

Cały świat walczy z pandemią koronawirusa, podczas gdy spada na nas kolejna tragedia - płoną właśnie niezwykle ważne przyrodniczo  obszary w Europie. Niestety, podejrzewa się, że ktoś CELOWO podpalił lasy i torfowiska!

Fot. Łukasz Rutkowski

"Tak wygląda unicestwienie jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Europie albo i na ziemi. Z każdym hektarem giną nowo narodzone łosie, sarny, jelenie i dziki. Płoną jaja i pisklęta, giną zwierzęta w obronie gniazd i młodych. Wielki szacunek dla strażaków, którzy ponad dobę w ogniu, często bez jedzenia i picia, wstrzymują rozszalały żywioł. Oni widzieli spalonego bielika i sarny, widzieli, jak ptaki siadają w ogniu, broniąc swoich gniazd. Dziękuję za walkę o Naturę i nasze mienie" - napisała na swoim profilu Agnieszka Zach, przewodniczka po Biebrzańskim Parku Narodowym.

(A. Wiatr, BbPN)

BPN szacuje, że na styku 3 powiatów spłonęło już ponad 1000 ha łąk i lasów. Niestety, to nie koniec - ogień łatwo się rozprzestrzenia, do tego strażacy muszą przemieszczać się głównie pieszo ze względu na brak dróg dojazdowych❗️Sytuację pogarsza też duży wiatr i susza... 

Fot. Łukasz Rutkowski

Kiedy płonęła Australia, wszyscy płakaliśmy. Kiedy o życie walczyły tygrysy z poznańskiego ZOO, płakaliśmy. I wszyscy razem, zjednoczeni - pomogliśmy. Teraz płonie nasza Biebrza! Musimy pomóc i teraz. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna! Na ten moment wiemy, że pilnie potrzebny jest też sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej, która dzień i noc walczy o to, by uspokoić sytuację. Potrzebne są:

 - tłumice do ręcznego gaszenia;

- małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren;

- paliwa na dojazdy;

Potrzebujemy Waszego wsparcia!

* Zbiórka powstała w odpowiedzi na facebookowy apel Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz ogrom wiadomości od Darczyńców z prośbą o założenie zbiórki pomocowej.

** Zdjęcie są autorstwa Łukasza Rutkowskiego, KLIK.

Organizator
RatujemyZwierzaki
3 aktualne zbiórki
8 zakończonych zbiórek
113 667,83 zł
Wsparło 2 650 osób