Czy prawo zacznie chronić psy i konie mundurowe?

Szef MSWiA, Mariusz Kamiński, na specjalnej konferencji poinformował o zmianach w prawie, które mają regulować status zwierząt mundurowych - zmiany mają dotyczyć ich dobro w trakcie służby oraz o ich sytuację po zakończeniu służby. Projekt ustawy dotyczy jednak tylko zwierząt, będących na służbie w ramach MSWiA.

Najważniejsze zmiany mają opisywać sytuację zwierząt, które zostały wycofane ze służby. Dzięki zmianom w ustawie opiekę nad emerytowanym psem lub koniem przejmie aktualny opiekun, inny funkcjonariusz lub organizacja, która ustawowo zajmie się ich ochroną.

Resort określił także zasady oraz obowiązki szkoleniowe, mające objąć opiekunów/organizację charytatywną dla zwierząt. Ustalił także koszt utrzymania zwierząt przez organizacje prozwierzęce, jeśli przyjmą pod opiekę emerytowane psy lub konie. Co istotne, zwracane będą również koszty badań czy leczenia, jakie opiekun poniesie na podopiecznych. 

Jak podaje MSWiA „aktualnie we wszystkich formacjach podległych MSWiA służy łącznie 1207 psów i 62 konie – większość w Policji. Rocznie ok. 10% zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na „emeryturę”. Do tej pory opiekunowie nie otrzymywali żadnego wsparcia na utrzymanie emerytowanych zwierząt. Co sądzicie o tych zmianach?