Nie bądź taki, dbaj o ptaki! Wpłać na zbiórkę zaskórniaki!

Zbiórka zakończona
Wsparło 117 osób
2 376,09 zł (9,9%)

Rozpoczęcie: 20 Maja 2021

Zakończenie: 31 Grudnia 2021

Godzina: 23:59

Dziękujemy za Twoje wsparcie – każda złotówka jest cenna.
Razem wielką mamy moc!
Gdy tylko otrzymamy rezultat zbiórki, zamieścimy go na stronie.
28 Stycznia 2022, 15:47
Podsumowanie zbiórki

Stan zbiórki w społeczności "RatujemyZwierzaki.pl" oraz zbiórek prowadzonych w 5 Szołach Podstawowych, które zgłosiły się do inicjatywy, to 2.376,09 zł (9,9%).

"Porażka" czy "sukces" - jak myślicie? ;)

Może wygląda, to "tak sobie". To nic. Następnym razem będzie lepiej (mocno w to wierzymy).

Wszystkie zebrane środki zostaną zamienione na warsztaty, podczas których utworzyliśmy i tworzyć jeszcze będziemy skrzynki lęgowe dla dziuplaków mniejszych.

Pamiętajcie, że do tej kwoty dokładamy również inne fundusze pozyskane przez Fundację "Tradycyjna Zagroda". A są to środki przekazane przez firmę WARBUD S.A. i "Fundację Warbud warto pomagać".

Więcej informacji w grupie: Tworzymy PTASIE RAJE.

Pokaż wszystkie aktualizacje

11 Października 2021, 08:24
MEGAN - firma zaangażowana w "PomagamPtakom.pl"

Miło nam poinformować, że do grona firma zaangażowanych we wsparcie akcji „Tworzymy PTASI RAJ przy naszej szkole” dołączyła firma MEGAN z Krakowa producent karmy dla ptaków i innych zwierząt.

Bardzo dziękujemy za wsparcie!

01 Października 2021, 01:22
Mamy pierwszego sponsora! :)

Dziś 1 października, w Międzynarodowy Dzień Ptaków ze wielką radością informujemy, że firma WARBUD S.A.  i Fundacja WARBUD - "Warto pomagać" wsparła naszą zbiórkę. Dzięki temu wsparciu na pewno powstaną 2 "Ptasie raje"!

Nie widzicie tej wpłaty w zbiórce, ani w żadnej ze skarbonek. Tak, to prawda, bo zgodnie z decyzją Sponsora środki zostały przekazane bezpośrednio na nasze (Fundacji "Tradycyjna Zagroda") subkonto jako darowizna celowa.

Na potwierdzenie załączyliśmy klika zdjęć :) z pierwszych warsztatów tworzenia skrzynek lęgowych przeprowadzanych w Szkole Podstawowej w Gaci.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/PomagamPtakom

Zastanawiacie się, przy której szkole utworzymy „Ptasie raje”? Jest szansa, że przy wszystkich 5, które (do tej pory – a zapisy nadal trwają) zgłosiły się do tej akcji. Wszystko w waszych rękach, a może bardziej sercach? Tak, w dobrych uczynkach z serca ratujących ptaki.

25 Września 2021, 19:25
5 szkół w akcji/zbiórce "Tworzymy PTASI RAJ"

Małymi krokami, ale systematycznie nasza inicjatywa się rozwija. :)

W ostatnim tygodniu do akcji "Tworzymy PTASIE RAJE przy naszej szkole" dołączyło 5 palcówek (4 oficjanie, a piątą z nich dołączymy już w poniedziałek, 27 września) i są to: 

1. Szkoła Podstawowa w Gaci (190 uczniów).

2. Szkoła Podstawowa w Markowej (347 uczniów).

3. Szkoła Podstawowa w Dębowie (132 uczniów).

4. Szkoła Podstawowa w Białobokach (57 uczniów).

5. Szkoła Podstawowa w Ostrowie (51 uczniów).

Linki w nazwach szkół to jednocześnie przekierowania do ich Skarbonek. W taki sposób wspieracie konkretne szkoły w tworzeniu Ptasiego raju przy wybranej placówce. Skarbonki również znajdziecie na dole serwisu (w zakładace tam gdzie jest wykaz "Wpłaty").

Środki wpłacone na ogólną zbiórkę, również zasilą szkoły, ale te, które zbiorą najwięcej w przeliczeniu na liczbę uczniów.

Komu pomożecie. Której szkole? Jednej, dwóm, trzem... Wszystkim? :)

07 Września 2021, 10:32
Szkoło zgłoś się! :)

Zapraszamy SZKOŁY z Podkarpacia do udziału w Konkursie połączonym ze zbiórką na utworzenie "Ptasich rajów" - miejsc edukacji, ochrony i obserwacji ptaków.

Każda szkoła zbiera do swojej Skarbonki, tyle ile zbierze - tyle otrzyma (szczegóły w Regulaminie Konkursu - link poniże i w opisie zbiórki).  

Co trzeba zrobić?

1. Przeczytać i zaakceptować Regulamin: https://pomagamptakom.pl/tworzymy-ptasi-raj-przy-szkole  :)

2. Przysłać zgłoszenie do 31 października 2021 r. (im szybciej - tym lepiej).

3. Poczekać na mailową odpowiedź potwierdzającą przyjęcie placówki do Konkursu.

4. Założyć SZKOLNĄ "Skarbonkę dedykowaną".

5. Informować, działać, zachęcać... aby skarbonka była pełna grosza, bo jak się rzekło: ile pieniędzy zbierze SZKOŁA, tyle skrzynek lęgowych i taki "Ptasi raj" otrzyma!

06 Września 2021, 13:28
Nowa odsłona: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/ptasieraje

Zbiórkę rozpoczęliśmy pod nazwą "Kocie reparacje", bo sądziliśmy, że wrażliwość i odpowiedzialność za koty porwie ich miłośników do mocnego wsparcia w tworzeniu "Ptasich rajów".

Pisaliśmy wówczas i to podtrzymujemy:

"Powszechnie wiadomo, że koty są doskonałymi łowcami. Kot to drapieżnik, nawet dziecko to wie. Tam, gdzie są koty - ptaków jest znacznie mniej". I dalej: "Oczywiście, że dziuplaki mniejsze mają naturalnych drapieżników, zarówno tych skrzydlatych, jak również <<czterołapnych>>. Wiewiórki czy kuny również potrafią dokonać zniszczeń w ptasich dziuplach, ale koty są - w negatywnym znaczeniu - <<bezkonkurencyjne>>. Bo z obserwacji wielu miłośników ptaków, ale także z obserwacji wielu miłośników kotów możemy z całą pewnością powiedzieć, że nasze rozkoszne <<dachowce>>, to bardzo skuteczni myśliwi.

Naukowe badania prowadzone w Anglii potwierdzają obserwacje miłośników kotów i ptaków. Zobacz: Co jedzą i na co polują koty z naszych miast i wsi.

Nadal też tak uważamy, że "skoro za dużą liczebność kotów odpowiadamy my - ludzie, a szczególnie miłośnicy kotów. I skoro nie zmienimy kociej natury tych drapieżników, to może chociaż zrekompensujmy przyrodzie wyrządzane przez nich szkody w ptasiej populacji".

Ale sami widzicie... zbiórka stanęła. Nie porwała setek, tysięcy i milionów osób. Zmieniamy i ujednolicamy przekaz. Cel zostaje taki sam: zwiększamy populację dziuplaków poprzez tworzenie "Ptasich rajów" przy szkołach.

Zmieniamy tylko nazwę zbiórki: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/ptasieraje

Tworzymy „Ptasie raje”, czyli miejsca ochrony i obserwacji dziko żyjących ptaków, służące również edukacji ekologicznej.

Włącz się w ratowanie dziuplaków na terenach wiejskich woj. podkarpackiego.

---------------------------------------------------------------------------------------------

O co chodzi z tymi „Ptasimi rajami”?

„Ptasie raje” to miejsca ochrony, obserwacji i edukacji, szczególnie o dziuplakach rodzimych gatunków.

<<Dziuplaki to ptaki mieszkające w dziuplach drzew w szczelinach lub wnękach budynków.>> Więcej o dziuplakach: www.PomagamPtakom.pl

Ptasie raje powstaną przy tych szkołach, które zgłosiły się (lub zgłoszą do 31 października 2021 r.) do udziału w niniejszej zbiórce (przysłały zgłoszenie i założyły Skarbonkę - zobacz Konkurs "Tworzymy Ptasi raj przy naszej szkole") oraz zbiorą określone kwoty pozwalające na realizację działań zgodnie z poniżej podanymi progami.  

Każdy „Ptasi raj” tworzony niejako w podwójnym zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli.

Po pierwsze: jego wyposażenie zależy przede wszystkim od zaangażowania lokalnej społeczności w zbiórkę, bo w istocie, każda szkoła zbiera na swój „Ptasi raj”. Tyle ile zbierze szkoła, takie produkty i działania otrzyma (poniżej zobacz progi).

Zbiórka została przedłużona do końca roku, a zgłoszenia szkół przyjmowane będą do 31 października 2021 r. Zgłoś szkołę!

Po drugie: uczniowie wraz ze społecznością lokalną (rodzice, dziadkowie i nauczyciele) przy naszym i ekspertów wsparciu utworzą przyszkolne „Ptasie raje”.

Kompletny „Ptasi raj” to, co najmniej 20 skrzynek lęgowych (zwykle: typu A/A1), (zmontowanych przez uczniów) i zawieszonych w wybranej lokalizacji (np. przy szkolnym parku lub w parku na terenie miejscowości) oraz karmniki, a także tablica edukacyjna.

Zwróćcie uwagę, że wszystkie działania (montaż skrzynek lęgowych, zawieszenie, opracowanie treści tablicy edukacyjnej) mają charakter praktycznej edukacji.

Oczywiście sama zamontowana tablica edukacyjna przy „Ptasim raju” służy również edukacji społeczności lokalnej. A zawieszone skrzynki lęgowe są działaniem ochronnym. Utworzone miejsce może z kolei służyć do prowadzenia lekcji przyrody w terenie lub służyć samodzielnej obserwacji ptaków.

Czy każda szkoła otrzyma „Ptasi raj” w wersji pełnej? Jak wyglądać będą „Ptasie raje”? Czyli: na co przekażemy zebrane środki?

Jak już wyżej wspomnieliśmy: każda szkoła otrzyma tyle, ile sama zbierze do swojej Skarbonki (zgodnie z podanymi  progami), a dodatkowo ma szansę na jeszcze więcej (zobacz poniżej). 

Progi zbiórki w ramach Skarbonek szkolnych:

1. minimum 500,00 PLN - szkoła otrzyma: tytuł (dyplom uznania) „Szkoła Zaangażowana w Tworzenie PTASIEGO RAJU”, 5 zestawów budek lęgowych do samodzielnego montażu (w tym dostawa/wysyłka materiałów) wraz z filmowym instruktażem montażu budek lęgowych oraz ulotkami dot. ich prawidłowego zawieszania, 

2. minimum: 750,00 PLN - szkoła otrzyma wszystko to, co w progu 1 oraz dodatkowo: książki o ptakach polski do biblioteki szkolnej,

3. minimum: 1000,00 PLN - szkoła otrzyma wszystko to, co w progu 2 oraz dodatkowo: 5 zestawów skrzynek lęgowych, (czyli w sumie 10 zestawów) oraz dodatkowo warsztat „Zrób to sam: montaż skrzynki lęgowej”,

4. minimum 1500,00 PLN - szkoła otrzyma wszystko to, co w progu 3 oraz dodatkowo: 5 zestawów skrzynek lęgowych, (czyli w sumie 15 zestawów) oraz dodatkowo warsztat: „Prawidła zawieszania skrzynek lęgowych”,

5. minimum 2000,00 PLN - szkoła otrzyma wszystko to, co w progu 4 oraz dodatkowo: 5 zestawów skrzynek lęgowych, (czyli w sumie 20 zestawów) oraz warsztat „Ratujmy dziuplaki! Ale, jak?”,

6. minimum 3000,00 PLN - szkoła otrzyma wszystko to, co w progu 5 (czyli 20 zestawów skrzynek lęgowych) oraz dodatkowo:

- pomoc w rozmieszczeniu (zawieszaniu) skrzynek lęgowych i karmników przy szkole lub w innym ustalonym ze szkołą miejscu,

- warsztat „Ptasia edukacja w terenie” - warsztatowy wybór treści oraz zdjęć i elementów graficznych do zamieszczenia na tablicy ekoedukacyjnej wraz z jej montażem w „Ptasim raju”,

- przekazanie 20 uczestnikom warsztatów po 1 zestawie skrzynki lęgowej (czyli w sumie dodatkowych 20 budek lęgowych dla ptaków) do samodzielnego montażu i zawieszenia na terenie własnej posesji (przy domu, w ogrodzie, sadzie, itp.).

Jak pomóc konkretnej szkole w utworzeniu „Ptasiego raju”?

Odnajdź Skarbonkę swojej szkoły lub szkoły, której chcesz pomóc (prawie na samym dole naszej zbiórki, tam gdzie jest lista wpłat - znajdziesz zakładkę „Skarbonki”).

Ile szkół może zgłosić się do tej inicjatywy? Ile „Ptasich rajów” powstanie?

Na razie (a dopisujemy ten fragment 4 września 2021 r.) nie wprowadzamy limitu szkół, które mogą przystąpić do projektu. Zastrzegamy sobie możliwość zakończenia naboru przed 31 października 2021 r.

Liczba powstających „Ptasich rajów” zależy przede wszystkim od wyniku zbiórki poszczególnych szkół (kwot w ich „Skarbonkach”) oraz kwoty ogólnej zbiórki.

Jak dołączyć swoją szkołę do tej inicjatywy?

Zgodnie z Regulaminem dostępnym tutaj: Konkurs.

Zobaczcie (posłuchajcie), co o naszej inicjatywie mówi Pan dr Andrzej G. Kruszewicz.

Skąd Fundacja „Tradycyjna Zagroda” (realizator programu „Pomagam Ptakom” i niniejszej inicjatywy) weźmie fundusze na dodatkowe nagrody dla szkół?

Z dwóch źródeł:
Pierwsze: to, które zasila konto główne zbiórki. (Dzieje się tak, kiedy wpłacasz pieniądze do Skarbonki „Pomagam Ptakom” lub z pominięciem Skarbonek szkolnych).
Drugie: (którego tutaj bezpośrednio nie widać, ale będziemy na bieżąco o nim informować), to darowizny i relacje sponsorskie z firmami, które wpłaciły środki bezpośrednio na subkonto Fundacji dedykowane inicjatywie „Pomagam Ptakom”.

Bardzo dziękujemy za KAŻDĄ darowiznę i prosimy o udostępnienie zbiórki! Potrzebujemy pomocy wielu miłośników kotów, ptaków i innych zwierzaków oraz wszystkich, którzy szanują przyrodę. 

Organizator
0 aktualnych zbiórek
1 zakończona zbiórka
Wsparło 117 osób
2 376,09 zł (9,9%)