Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt

Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt

Reprezentant Aldona Nowakowska

E-mail strazochronypraw@wp.pl

Telefon 784043984

Lokalizacja Dąbrówno, warmińsko-mazurskie

Misją naszej organizacji jest niesienie pomocy bezdomnym zwierzętom, poprawianie ich warunków bytowych, znajdowanie dla nich nowych domów oraz obrona ich praw. Wszyscy nasi członkowie to wolontariusze, ludzie którzy pomagają zwierzętom z potrzeby serca, zupełnie charytatywnie.

Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt zostało zarejestrowane w lipcu  2015 roku. Początkowo nasze działania koncentrowaliśmy głównie na terenie gminy Dąbrówno,  ale bardzo szybko potrzeby zgłaszane przez ludzi, sprawiły, że poszerzyliśmy zakres naszych działań.

Działamy wielotorowo: prowadzimy edukację dotyczącą humanitarnego traktowania zwierząt wśród dzieci i młodzieży w szkołach i sołectwach, piszemy projekty, aby pozyskać środki na działania, występujemy w sądzie jako pokrzywdzony w imieniu krzywdzonych zwierząt, opiekujemy się zwierzętami bezdomnymi przebywającymi w miejscu tymczasowego pobytu stworzonym przez gminę Dąbrówno.

Od momentu powstania przeprowadziliśmy ponad 350 kontroli warunków bytowania zwierząt. Jesteśmy skuteczni w tych działaniach. Zdecydowana większość interwencji sprawiła, że los zwierząt właścicielskich uległ poprawie. Jeśli zmiana nie nastąpiła, sprawy kierowaliśmy do sądu i  odbieraliśmy zwierzęta interwencyjnie.

W ciągu tych kilku lat naszej działalności znaleźliśmy nowe, sprawdzone domy dla ponad 600 psów i kotów. Wśród szczęśliwców znalazło się wiele zwierząt schorowanych, kalekich, cierpiących na różne choroby, praktycznie bez szans na adopcję. Takie adopcje szczególnie nas cieszą. Widok, kiedy oczy zwierzęcia pozbawione nadziei od nowa błyszczą radością jest dla nas najpiękniejszą nagrodą i daje nam energię do dalszych działań. Każde ze zwierząt przed adopcją jest przez nas przygotowane: zdiagnozowane, odrobaczone, zabezpieczone od kleszczy, zaszczepione od wścieklizny
i chorób wirusowych, zaczipowane i jeśli nie ma przeciwskazań wykastrowane.
Jeśli zachodzi taka potrzeba zwierzęta otaczamy opieką behawioralną.

Tak wyglądał Reksio, gdy trafił do nas:

Tak kilka miesięcy później:

Luiza i jej wcześniejsze życie:

Luiza dziś:

Wiemy, że jedyną skuteczną metodą zmniejszenia cierpienia zwierząt jest sterylizacja. Wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi, we współpracy z organizacją Obrona Zwierząt z Jędrzejowa w roku 2018 zainicjowaliśmy na terenie Warmii i Mazur akcję bezpłatnej, mobilnej sterylizacji zwierząt właścicielskich.  Tylko podczas dwóch takich akcji na terenie naszej gminy zostało wysterylizowanych łącznie 200 zwierząt, a zaczipowanych 128. Do akcji mobilnej sterylizacji udało się przekonać włodarzy gmin sąsiednich: Kozłowa i Rybna, którzy takie akcje przeprowadzili na swoim terenie. Łącznie dzięki temu w naszej najbliższej okolicy w tych latach został wysterylizowane  łącznie 423 zwierzęta. Współpraca z organizacją Obrona Zwierząt z Jędrzejowa zaowocowała tym, że otrzymaliśmy od tej organizacji  w ramach umowy użyczenia sterylkobus, czyli specjalnie zaprojektowaną oraz wyposażoną salę operacyjną, umieszczoną w przyczepie samochodowej. Przyczepa skonstruowana została specjalnie na potrzeby kastracji psów i kotów i ma dojeżdżać „tam, gdzie nie dojeżdża PKS”. Od tego momentu samodzielnie organizujemy z powodzeniem akcje mobilnych sterylizacji. W naszym sterylkobusie od października 2020 roku do sierpnia 2022 zabiegom sterylizacji zostało poddanych 613 psów i kotów. Zaczipowano i wpisano do rejestru zwierząt oznakowanych elektronicznie 379 zwierząt.

Nasze działania zostały dostrzeżone i docenione. W 2020 roku otrzymaliśmy nagrodę Złotej Żarówki dla najprężniej działającej organizacji z terenu powiatu ostródzkiego,
a w 2021 roku statuetkę Godni Naśladowania z rąk Marszałka województwa warmińsko- mazurskiego.

Zdajemy sobie sprawę z konieczności edukowania społeczeństwa w zakresie praw zwierząt. Dlatego jeździmy na zajęcia do szkół i przedszkoli, aby prowadzić lekcje wrażliwości na ich los, uświadamiać dzieciom  i młodzieży, że zwierzęta czują, że człowiek jest odpowiedzialny za ich los. Tę tematykę podejmujemy również podczas spotkań  z dorosłymi.   

 

Życie stawia przed naszą organizacją coraz to nowe wyzwania. W miejscu, w którym przebywają bezdomne zwierzęta wkrótce rozpocznie się remont. W związku z tym musimy przenieść psy i koty w nowe, bezpieczne dla nich. Musimy to zrobić, aby móc dalej robić to, co robimy, by skutecznie pomagać zwierzętom. Od momentu powstania ściśle współpracujemy z naszą gminą, która widząc nasze zaangażowanie, zaoferowała nam czterdziestoletnią dzierżawę działki należącej do niej za symboliczny 1% wartości. Teren jest jednak zupełnie dziewiczy. Działka ma ponad hektar powierzchni. Teren został przez nas częściowo uporządkowany. W chwili obecnej wygradzamy całość działki. Przed nami podłączenie wody, kanalizacji, prądu. Musimy zbudować kojce dla psów, kociarnię, stworzyć zaplecze socjalne. To inwestycja wymagająca olbrzymich nakładów i wykonywana teraz w dobie kryzysu i lawinowo rosnących cen.

W związku z tym prosimy, pomóżcie Państwo nam pomagać - razem możemy więcej! Jesteśmy małą, lokalną organizacją. Nie otrzymujemy olbrzymich dotacji. Naszym głównym źródłem dochodów jest otrzymywany raz w roku jeden procent podatku i datki od ludzi dobrej woli. Ustawcie, prosimy comiesięczną wpłatę na nasze cele statutowe. Państwa pomoc przyczyni się do powstania bezpiecznego miejsca, w którym  uratowane zwierzęta znajdą opiekę, schronienie, odnajdą swoją godność
i uzyskają  szansę na bezpieczny prawdziwy DOM.

Jak wykorzystamy comiesięczne wsparcie Pana/ Pani?

- przeznaczymy na budowę nowego miejsca dla bezdomnych psów i kotów,
- zadbamy o przygotowanie zwierząt bezdomnych do adopcji: opłacimy koszty szczepień, leczenia, diagnostyki, sterylizacji, środków przeciw pchłom, kleszczom, tabletek na odrobaczenie, czipów,

- zakupimy karmę i inne niezbędne rzeczy, aby zagwarantować zwierzętom jak najlepszą opiekę,

- opłacimy koszty transportu zwierząt do domów,

- przeznaczymy na organizację akcji mobilnych sterylizacji, aby zapobiec niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt,

- zakupimy paliwo do auta służbowego, aby móc prowadzić działalność interwencyjną w obronie zwierząt.

Serdecznie Dziękujemy za pomoc.

Pomogli

Ładuję...